Hravo ži zdravo
Pridané: 22. február 2017 / Text: Mgr. Denisa Mitterová

V prvom polroku tohto školského roka sa žiaci piateho ročníka zapojili do celoslovenského projektu HRAVO ŽI ZDRAVO. Na projekte pracovali v rámci triednických hodín, individuálne doma riešili interaktívne úlohy. Venovali sa športovým aktivitám a zdravému stravovaniu, čo si zaznamenávali do svojich „jedálničkov“ (záznamové hárky stravovania). Všetky aktivity boli bodované a nakoniec zdokumentované krátkym videom. S tvorbou videa žiakov V. A triedy pomohol žiak IX. A triedy, Filip Holéci. Žiaci V. A sa svojmu staršiemu spolužiakovi za pomoc poďakovali na triednickej hodine. V rámci celkového bodového vyhodnotenia žiaci V. A postúpili do finále, kde sa umiestnili na peknom 2. mieste v Banskobystrickom kraji. Uvedený projekt, ako aj podobné programy, hodnotím kladne, lebo deti skutočne hravou a súťažnou formou podporujú v zdravom štýle života.

Úspechy na súťažiach
Pridané: 18. február 2017 / Text: Mgr. Marcela Kramcová, Mgr. Zuzana Fillová

14. februára sa konalo okresné kolo súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. Našu školu na ňom reprezentovalo 6 žiakov. Spomedzi nich do vyššieho kola postúpili Hannah Soláriková zo 4. B a Justína Emma Debnáriková z 9. A. Srdečne im blahoželáme a prajeme veľa úspechov v regionálnom kole. Úspešný bol aj Matej Kmeť zo 7. B triedy, ktorý suverénne zvíťazil v okresnom kole geografickej olympiády konanej 7. februára v Banskej Bystrici a postupuje do krajského kola.

Na chemickom krúžku
Pridané: 15. február 2017 / Text a Foto: Ing. Eva Lakomčíková

Aj v tomto školskom roku experimentujú niektorí naši žiaci na chemickom krúžku. Počas prvého polroku sa nám podarilo vyrobiť sloniu zubnú pastu, v rámci projektu Hovorme o jedle sme dokazovali prítomnosť laktózy v mlieku, potešili sme sa z vlastných funkčných lávových lámp, odhaľovali sme šifry zaznamenané tajným písmom. V dostatočnom časovom predstihu sme sa pustili do varenia prírodných mydielok na naše tradičné vianočné trhy. Peknú farebnú škálu sme si vyrobili z roztokov, do ktorých sme pridávali výluh z obyčajnej červenej kapusty s neobyčajným účinkom – je to totiž prírodný pH indikátor.
Nevedeli sme sa dočkať snehovej nádielky, tak sme sa postarali o ozajstnú chumelicu (v podstate sublimáciu) v kadičke. Podarila sa nám aj prvá várka gumených cukríkov (tie sme z objektívnych príčin nestihli zdokumentovať). No a naše video dokazuje, že gumení medvedíci sa môžu v okamihu premeniť na štart rakety. Hoci nie každý pokus sa vždy úplne vydarí, ide sa experimentovať ďalej!