English STAR
Pridané: 28. jún 2017 / Text: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

ENGLISH STAR je medzinárodná súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl. Jej hlavným poslaním je propagovať a popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov a skúšok. Súťaž umožní žiakom zábavnou formou porovnávať svoje vedomosti s rovesníkmi z iných škôl, predviesť okoliu svoje schopnosti a dosiahnuť za ne uznanie a prispievať k vyhľadávaniu talentovaných žiakov.
V ZŠ Sama Cambela sa do tejto súťaže zapojilo 60 žiakov 1. a 2. stupňa. Svoje vedomosti a zručnosti v anglickom jazyku si zmerali so žiakmi z mnohých škôl v SR. Traja naši žiaci dosiahli v testovaní 100% úspešnosť: Samuel Praštík, Laura Fodorová a Michal Bilanin, k čomu im srdečne blahoželáme!!! Z jednotlivých ročníkov boli najúspešnejší títo žiaci: 1. ročník - Natália Venderlová - 80%, 2. ročník - Matej Šoltés - 97,1%, 3. ročník - Ema Kováčiková - 97,1%, 4. ročník - Lukas Caban a Hanah Soláriková 98,6%, 5. ročník - Nela Pacerová a Matej Jakuš 97,1%, 6. ročník - Samuel Praštík 100%, 7. ročník - Matej Kubička 95,7%, 8. ročník - Laura Fodorová 100%, 9. ročník - Michal Bilanin 100%. Úspešným žiakom prajeme veľa úspechov a veríme, že ich spoznávanie cudzieho jazyka bude aj naďalej baviť a napĺňať.

Tretiaci v SAV a Stredoslovenskom múzeu
Pridané: 28. jún 2017 / Text a Foto: Ema Kováčiková, Monika Šmoldasová, Veronika Červenáková, Carolina Kubove

Vo štvrtok ráno sme sa zobudili a veľmi sme sa tešili. Prišli sme do školy a potom sme cestovali vlakom do Banskej Bystrice. Prešli sme sa do SAV-ky. Tam nás už čakali rodičia Betky Milovskej. Tí nám ukázali veľa zaujímavých vecí: videli sme mikroskopy a pomocou nich aj chĺpky na motýľoch, ožarovali sme rôzne veci, rontgenovali kindervajíčko i budík, skúmali a rozrezali sme kamene, rozprávali po héliu, videli rozrezaný kvapeľ, skúmali Simonkine náušnice... a mnoho iného. Bol to úžasný zážitok!!! Ďakujeme krásne Milovským a ich kolegom za krásne dopoludnie! Potom sme šli na Štúrovské dobrodružstvo. Tam sme sa dozvedeli veľa informácií o živote, rodine (mal veľa súrodencov), diele a láskach Ľudovíta Štúra. Páčilo sa nám, keď sme sa hrali. Cestou domov sme sa zastavili na zmrzline po pamätníkom. Veľmi nám chutila. Tento deň si budeme dlho pamätať!

Tretiaci v SAV a Stredoslovenskom múzeu / fotogaléria »

Prehadzovaná v ZŠ Sama Cambela
Pridané: 23. jún 2017 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Prehadzovaná je obľúbená hra detí na základných školách. Prevažne sa hráva jeden variant hry, a to 6 proti 6 na volejbalovom ihrisku. S nástupom minivolejbalu sa objavili varianty s menším počtom hráčov. Tieto varianty sú výbornou prípravou nielen na minivolejbal, ale aj pre iné športové hry. Deti sa učia rôznymi spôsobmi hádzať a chytať loptu, odhadovať dráhu letu lopty a vzájomne spolupracovať. Táto loptová hra si získala obľubu aj na našej škole, keď sa žiaci 3. a 4. ročníka zodpovedne pripravovali na majstrovstvá kraja. Tie sa konali práve u nás a naše družstvo s kapitánkou Veronikou Hlaváčovou (Lukas Caban, Kiko Kvaček, Ivko Chomič, Jožko Polievka, Evka Jakušová, Emka Kováčiková a Romanka Klimentová) získalo krásne 2. miesto. Našim športovcom blahoželáme a prajeme ešte veľa úspechov.

Prehadzovaná / fotogaléria »

Bedminton 2017
Pridané: 23. jún 2017 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Bedminton je vynikajúci školský šport pre chlapcov i dievčatá. Je vhodným športom pre deti všetkých vekových kategórií a schopností. Je to bezpečný, zábavný a nekontaktný šport. Aktivitami sme počas krúžku rozvíjali všeobecné pohybové zručnosti dôležité pre deti školského veku, vrátane: koordinácie zraku a rúk, techniky hádzania a chytania, stability a udržania rovnováhy, rýchlosti a agility – schopnosť rýchlo meniť smer pohybu, skokov a dopadov, rozhodovania/taktiky. Lekcie a aktivity, sme realizovali na to, aby sa deti učili bedmintonové zručnosti v skupinách. Prostredníctvom týchto aktivít sa naučili nielen základné bedmintonové i pohybové zručnosti, ale aj taktiku (metódy ako hrať a hru vyhrať), ktoré zúročili v koncoročnom turnaji.
Turnaja sa zúčastnilo osem dvojíc. Vo štvorhre členovia krúžku získali takéto umiestnenie: 1. miesto - Hlaváčová Veronika - Kováčiková Ema, 2. miesto - Chomič Ivko - Mikuš Ondrík, 3. miesto - Kvaček Kiko - Pokorná Paťka, 4. miesto - Barta Vladko - Brodek Matúško, 5. miesto - Šmoldasová Monika - Červenáková Veronika, 6. miesto - Klimentová Romanka- Kubove Carolinka, 7. miesto - Filip Aďko - Filipková Lujza, 8. miesto - Kováčová Emmka - Kurrayová Halinka. Blahoželám k umiestneniu. Dôležité však je, že sme sa dobre zabavili, zasmiali, ale aj zahrali jeden z najstarších športov na svete.

Bedminton / fotogaléria »