Návšteva z Čiech
Pridané: 25. október 2017 / Text: žiačky 8. A

Už generácie našich rodičov a v niektorých prípadoch i starých rodičov si pamätajú povestné družobné pobyty v našom vtedajšom hlavnom meste – Prahe. Takmer štyri desaťročia sa siedmaci každoročne vydávali do Čiech, aby spoznali minulosť i prítomnosť jedného z najkrajších hlavných miest Európy. Od posledných stretnutí uplynulo už takmer štvrťstoročie a my sme sa rozhodli obnoviť spoluprácu s nám blízkou krajinou, aby aj dnešní žiaci našej školy mali na čo spomínať.

Teraz v októbri sme u nás privítali 21 českých deviatakov a dve pani učiteľky na 4-dňovom výmennom pobyte. Pripravili sme pre nich dni naplnené športovými i kultúrnymi aktivitami a už teraz sa naši ôsmaci tešia na máj, keď navštívia svojich českých spolužiakov.

A ako tieto štyri dni prežívali? Začítajte sa do denníkových záznamov našich ôsmačiek. Pondelok: Dňa 2.10. o 15.°° hod. sme sa prvýkrát stretli s našimi kamarátmi z Česka. Potom, ako sa ubytovali, sme ich odprevadili do Domu remesiel, kde si mali vlastnoručne potlačiť plátenné tašky. Zistili však, že z nich žiadni umelci nebudú... Potom si väčšina z nás spríjemnila večer bowlingom. Utorok: Zobudili sme sa do upršaného dňa. Preto sme trávili dopoludnie v telocvični. Vytvorili sme si zmiešané družstvá a hrali sme turnaj v ringu. Po ňom prišli hry a tance. Veľmi sme sa bavili. Popoludní išli naši kamaráti na hrad. Neskôr sme sa spoločne vybrali na mliečnu farmu rodiny Hiadlovských. Streda: Skoro ráno sme vyrazili do Vysokých Tatier. Cesta bola dlhá, ale ubehla nám rýchlo. Prvá zastávka bola lanovka na Skalnaté pleso. Keď sme tam vystúpili, ovial nás poriadne studený vysokohorský vietor. Zahriali sme sa pri túre zo Skalnatého plesa na Hrebienok. Po Tatrách nasledoval relax v Tatralandii. Tam sme si užili veľa zábavy. Cestou v autobuse sme sa bavili o tom, ako sa nám páčil dnešný deň. Dohodli sme sa s našimi českými kamarátmi, že posledný spoločný večer sa stretneme a ukážeme im našu obec. Jedna skupinka sa nečakane stratila. Začali sme pátraciu akciu, ktorá našťastie dobre dopadla a o 22-tej hodine sa nám „stratencov“ podarilo nájsť. Štvrtok: Vo štvrtok ráno sme sa všetci zišli pri autobuse. Urobili sme si posledné fotky na pamiatku. Naše cesty sa rozišli – českí žiaci išli ešte za sprievodu našich učiteliek Maloveskej a Jamriškovej na prehliadku Banskej Bystrice a my sme sa vrátili do školských lavíc.

tanečný workshop / fotogaléria »

Exkurzia Tatry 2017
Pridané: 23. október 2017 / Text a Foto: žiaci 6. ročníka

V pondelok ráno 16. októbra o ôsmej hodine sme nasadli do autobusu a vyrazili sme na cestu do Tatier. Zdalo sa, že počasie bude nádherné, a tak aj bolo. Cestou sme sa zastavili v skanzene v Pribyline, kde sme mali prehliadku kaštieľa, kostola a domčekov s krásnym dobovým zariadením. Po skončení prehliadky sme opäť nasadli do autobusu a pokračovali sme v ceste do Tatranskej Lomnice. Po vystúpení z autobusu na parkovisku sme sa posilnili v stánku s občerstvením a šli sme k lanovke. Nasadli sme do kabínkovej lanovky pre 4 osoby, neskôr sme presadli do väčšej a modernejšej. Bol to veľký zážitok a niektorí sme mali aj trochu strach, keď nás to pri prechádzaní cez stĺpy triaslo v kabínke. Rýchlo sme vystúpili pri Skalnatom plese a tešili sme sa pohľadom na Lomnický štít. Potom sme si zaskákali po kameňoch na okraji Skalnatého plesa, vyjašili sme sa na preliezkach, posilnili sme sa desiatou a naša pešia túra sa začala. Išli sme pešo na Hrebienok. Zastavili sme sa na Zamkovského chate, kde nám dobre padlo pochutnať si na polievočkách alebo haluškách. Cestou sme obdivovali krásu vodopádov a na ďalšej trase sme mali možnosť stretnúť a dokonca aj nakŕmiť líšku, pričom druhá prešla popri nás a zobďaleč pozorovala svoju kamarátku. Možno čakala, či jej tiež niečo nechá, no už sme nemohli ďalej čakať, pretože sme včas museli prísť na stanicu pozemnej lanovej dráhy na Hrebienku, odkiaľ sme sa zviezli do Starého Smokovca. Tam nás už čakal náš autobus. Nasadli sme a plní zážitkov a aj trochu unavení sme sa vracali domov a tešili sme sa, že nám vyšlo krásne počasie. Máme veľa pekných fotiek a zážitkov.