Mikuláš a Vianočné trhy
Pridané: 16. december 2017 / Foto: Jaromír Dubšík, Marcel Hlaváč

Šaliansky Maťko / prednes povesti
Pridané: 15. december 2017 / Text: Mgr. Eva Kukučková

Dňa 13. decembra 2017 sa uskutočnilo školské kolo prednesu povestí Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského. Súťaž prebiehala v troch kategóriach.
V I. kategórii súťažili žiaci 2.-3. ročníka, v II. kategórii žiaci 4.-5. ročníka a v III. kategórii si zmerali svoje sily žiaci 6.-7. ročníka. V silnej konkurencii si postup do okresného kola vybojovali žiaci Martin Binder z 2.B, Hannah Soláriková z 5.B a Nelly Driapsová zo 7.B. Víťazom srdečne blahoželáme a želáme im veľa úspechov v okresnom kole. Výsledky školského kola prednesu povesti Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského: I. kategória: 1. miesto: Martin Binder, 2.B; 2. miesto: Tatiana Korbelová, 2.A; 3. miesto: Lujza Filipková, 3.A; II. kategória: 1. miesto: Hannah Soláriková, 5.B; 2. miesto: Carolina Kubove, 4.B; 3. miesto: Ema Kováčiková, 4.B; III. kategória: 1. miesto: Nelly Driapsová, 7.B; 2. miesto: Slávka Milovská, 6.B; 3. miesto: Miroslava Čunderlíková, 7.B.

... a Slovo bolo u Boha
Pridané: 6. december 2017 / Text: Mgr. Denisa Mitterová

Dve žiačky našej školy sa 28. novembra zúčastnili na 25. ročníku diecézneho kola súťaže v umeleckom prednese kresťanskej poézie a prózy pod názvom „ ... a Slovo bolo u Boha ... “ na Katolíckom gymnáziu Štefana Moysesa v Banskej Bystrici. Súťažili v kategóriách starších žiakov. Hannah Soláriková, žiačka 5. B triedy, v 2. kategórii (žiaci 5. – 6. ročníka) a Miriam Bacíková, žiačka 9. A triedy, v 3. kategórii (žiaci 7. – 9. ročníka). Obidve žiačky boli úspešné a každá vo svojej kategórii získala pekné 3. miesto, k čomu blahoželáme.

Tihányovský kaštieľ
Pridané: 6. december 2017 / Text: žiaci 6. ročníka

Medzi jesennými exkurziami v tomto školskom roku bola aj návšteva žiakov Tihányovského kaštieľa v Radvani, kde je dnes prírodovedná expozícia Stredoslovenského múzea. Kaštieľ prešiel niekoľkými prestavbami. Pôvodne to bola prízemná renesančná budova z prvej polovice 17. storočia. Jej zvyšky sa zachovali v severozápadnej časti objektu. V roku 1819 objekt dostal klasicistickú podobu. Ďalšie úpravy z 19. storočia vyústili do neorenesančného výrazu.

Na exkurzii sa zúčastnili žiaci 6. ročníka a o návšteve kaštieľa napísali: „V stredu 22. novembra sme my šiestaci cestovali do Banskej Bystrice. Zo železničnej stanice sme sa MHD odviezli do Radvane, kde sme navštívili Tihányovský kaštieľ. Po príchode do kaštieľa nás rozdelili do dvoch skupín. Kým si jedna skupina vypočula prednášku o koreninách, druhá si prezrela expozíciu zvierat. Po krátkej prestávke sme sa vymenili. V oddelení s výstavou rôznych druhov korenín sme sa dozvedeli o ich pôvode a ako sa koreniny dostali k nám. Zistili sme, že najdrahším korením a najzdravšou pochutinou je šafran. V časti expozície zvierat bolo pre nás zaujímavé rozprávanie o tom, čo treba alebo netreba robiť, keď stretneme malé sŕňatko alebo malého ježka. Na exkurzii bolo celkom fajn.“