Deviataci v prváckych laviciach
Pridané: 18. február 2018 / Text: Simona Žaloudková, 9. A / Foto: Mgr. Dana Haviarová

Pred pár týždňami sme sa my, deviataci vrátili v čase. Zrazu sme sa ocitli v prvej triede s našimi prvými pani učiteľkami. Sedeli sme v laviciach, pozerali na tabuľu... A teraz naozaj. Boli sme pozrieť na prvom stupni naše patronátne triedy, porozprávať sa s prváčikmi, ako sa im darí. Samozrejme neprišli sme naprázdno, darčekom od nás boli omaľovánky, vlastnoručne vyrobené, na tému DOPRAVA. Pomáhali sme im s kreslením a pozerali naše prvácke fotografie. Bola to pekne strávená hodina.

Ornamentálna mapa Slovenska a 4. B
Pridané: 18. február 2018 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Ornamentálna mapa Slovenska je medzinárodný školský výtvarný projekt, ktorý spája deti a mládež na celom svete. Upozorňuje ich na význam kultúry, kultúrnosti a dobrých vzťahov. Medzi národmi aj medzi sebou navzájom. Tento projekt je súčasťou medzinárodného integračného projektu Ornamentálna mapa sveta “Ornamental Map of the World“, ktorý je zameraný na spoznávanie tradičných národných kultúr v kontexte ochrany svetového kultúrneho dedičstva. Žiaci 4. B triedy sa pod vedením tr. učiteľky Jany Krížovej zapojili do medzinárodného projektu spolu so 4071 žiakmi zo 485 škôl na Slovensku, kde svojou tvorbou prezentujú kultúrne dedičstvo obce Slovenská Ľupča. Vďaka ich terénnemu výskumu sa zviditeľní aj naša obec a jej remeselná tradícia vo výrobe tradičných vzorov na modrotlač. Tak sa automaticky naša škola stáva reprezentantom Slovenska v rámci medzinárodného projektu. Výstupom projektu je zápis Slovenska do Guinessovej knihy rekordov. Sme veľmi radi, že aj prostredníctvom takýchto aktivít môžeme reprezentovať krásy našej ľudovej kultúry vo svete.

Vedomostný ostrov v ZŠ Sama Cambela
Pridané: 18. február 2018 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Vedomostné ostrovy sú interaktívne kiosky s tromi dotykovými obrazovkami plné zaujímavých poznatkov, či veselých testov, ktoré aj s internetovým pripojením získalo 100 základných škôl z celého Slovenska. Projekt Vedomostné ostrovy realizuje Nadácia Volkswagen Slovakia v spolupráci so SEA - Agentúrou pre vzdelanie a vedu. Na animovanom ostrove je množstvo zaujímavostí z techniky, nemeckého jazyka, ekológie alebo fyziky. Spracované sú netradičnou encyklopedickou formou tak, že javy vysvetľujú na príkladoch, s ktorými sa je možné stretnúť i v reálnom živote. Okrem toho sú tu rôzne interaktívne úlohy, náučné videá a návody na pokusy, aby sa aj v škole, alebo doma mohol určitý jav overiť ako naozaj funguje. Žiaci 4. B s tr. učiteľkou Janou Krížovou sa zapojili do projektu Vedomostné ostrovy a boli medzi 100 šťastnými školami, ktoré ostrov získali. Ostrov je umiestnený v budove 1. stupňa a efektívne vypĺňa žiakom prestávky či čas v ŠKD. Okrem toho ostrov využívajú i žiaci 2. stupňa a to najmä časť "Virtuálny kariérny poradca", kde si žiaci 9. ročníka spravili test k výberu správneho zamerania strednej školy. Tešíme sa, že sa nám podarilo pre školu i všetkých spolužiakov získať takúto výbornú edukačnú pomôcku.

Fašiangové dobroty
Pridané: 16. február 2018 / Text: Mgr. Marcela Kramcová / Foto: Mgr. Martina Blašková

Najveselšími sviatkami roka sú fašiangy. Obdobie naplnené zábavou, tancom, spevom a hodovaním sa končí popolcovou stredou. Týmto dňom sa začína 40-dňové obdobie predveľkonočného pôstu. Na slovenských dedinách sa stalo zvykom, že na popolcovú stredu piekli voňavé pampúšiky. Žiaci našej školy sa prihlásili k týmto tradíciám a spoločne si v školskej kuchynke po dva dni pripravovali šišky, pampúchy, krapne, na ktorých sme si potom všetci pochutili.