Súťaž družstiev mladých zdravotníkov
Pridané: 12. máj 2018 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Dňa 10. mája 2018 sa vo Zvolene uskutočnila súťaž Družstiev mladých zdravotníkov, ktorej sa zúčastnilo i jedno družstvo zo ZŠ Sama Cambela v Slovenskej Ľupči zložené zo žiakov 4.B triedy. Vedúci tímu bol Ivko Chomič a členovia: Monika Šmoldasová, Betka Milovská, Emka Kováčiková a Evka Jakušová. Naši štvrtáci ukázali, že im prvá pomoc nie je ľahostajná. Na súťaži preukázali svoje vedomosti o Slovenskom Červenom kríži, Medzinárodnom hnutí ČK/ČP a o darcovstve krvi v teste, zdravotnícke vedomosti a praktické zručnosti v poskytovaní prvej pomoci (zhodnotenie situácie a bezpečnosť pri poskytovaní prvej pomoci, zhodnotenie stavu postihnutého, aktivácia záchranného systému, život zachraňujúce úkony, resuscitácia, ošetrenie rôznych poranení a úkony pri rôznych úrazoch) a vedomosti o poznávaní liečivých rastlín, ktoré zvládli na 100%. Veríme, že vedomosti a skúsenosti, ktoré i počas tohto dňa nadobudli o poskytovaní prvej pomoci žiaci využijú i v reálnom živote na pomoc svojim kamarátom, súrodencom, starým rodičom, susedovi... a možno pomôžu alebo zachránia život úplne cudziemu človeku. A to bude pre nich najväčšia výhra.

Súťaž družstiev mladých zdravotníkov / fotogaléria »

Okresné a krajské kolo v prehadzovanej trojíc
Pridané: 11. máj 2018 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

My sme VYHRALI... sa dnes ozývalo školou Radvanská... potom celou Radvaňou... kde tu i námestím a potom Ľupčou... Po dnes náročných a ťažkých zápasoch skončilo družstvo B v zložení Evička Jakušová, Matúško Brodek, Jožko Polievka, Vika Belková, Carolinka Kubove a Vladko Barta na 4. mieste a družstvo A v zložení Veronika Hlavačová, Lea Gregorová, Ivko Chomič, Romanka Klimentová, Emka Kováčiková a Kiko Beňo na krásnom 1. mieste. A keďže sme všetci kamaráti, spolu sme sa tešili z úspechu, ktorý sme aj patrične oslávili. Takže, palce nám môžete držať v kole krajskom.
Naše družstvo A v prehadzovanej (v zložení: Veronika Hlaváčová, Romanka Klimentová, Ivko CHomič, Emka Kováčiková a Kiko Beňo) zabojovalo 9. mája v krajskom kole, ktoré sa hralo v ZŠ Radvanská v Banskej Bystrici a umiestnilo sa na peknom 2. mieste. Toto umiestnenie (dvaja najlepší) nám zabezpečilo postup do tzv. kola "stred" - kde sa stretneme s víťazmi Žilinského kraja. Prsty nám môžete držať 21. mája 2018.

Okresné kolo v prehadzovanej / fotogaléria »
Krajské kolo v prehadzovanej / fotogaléria »

Škola a šport
Pridané: 7. máj 2018 / Text a Foto: Mgr. Alena Luptáková

V mesiaci apríl sa žiaci našej školy zúčastnili na viacerých športových súťažiach, na ktorých dosiahli veľmi pekné výsledky...

Škola a šport.docx

Výchovný koncert Antona Budinského
Pridané: 5. máj 2018 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Dňa 30. apríla 2018 zavítal hudobník a zberateľ ľudových piesní Anton Budinský do našej školy, aby s koncertom "Očová, Očová..." predstavil deťom 1. i 2. stupňa slovenské ľudové piesne a archaické hudobné nástroje. A. Budinský precestoval africký, ázijský, európsky i austrálsky kontinent a slovenskú ľudovú hudbu predstavil v 34 krajinách celého sveta. V súčasnosti má zozbieraných už viac ako štyritisíc ľudových skladieb a vydal i publikácie ľudových piesní z Novej Bane a Očovej. Tento hudobník zvládne hru na takmer tridsiatich hudobných nástrojoch a vo svojej zbierke ich má cez 60. Počas koncertu deťom predstavil tradičné aj netradičné nástroje – fujaru, heligónku, handrársku píšťalku, pastiersky bič, okarinu, krumhornu, drumbľu, ozembuch, gajdy, pozaunu, pastiersky roh, ale aj rúru z vysavača. Veríme, že pre deti to bol neopakovateľný zážitok.