Projekt je financovaný z prostriedkov Európskej únie.

ERASMUS+ a žiaci našej školy vo Fínsku

V dňoch 18. 9. – 24. 9. 2016 sa medzinárodného projektového stretnutia vo Fínsku zúčastnilo šesť žiakov a traja učitelia našej školy. Pobytu v mieste spriatelenej základnej školy v Koli sa zúčastnili tí žiaci, ktorí sa zapojili do riešenia viacerých aktivít projektu Erasmus+ a boli v nich úspešní. A tak mohli baliť kufre a tešiť sa na stretnutie s priateľmi z Českej republiky a Základnej školy Třemošnice ako aj z hostiteľskej školy v Koli vo Fínsku Miriam Bacíková, Laura Filipková, Nina Piliarkinová a Michal Bilanin, Timotej Piliarkin a Martin Zajac.

Keďže cieľom projektu je nadväzovať nové priateľstvá, komunikovať v cudzom jazyku a dozvedieť sa niečo o zdravom životnom štýle boli naše deti ubytované vo Fínskych rodinách. Zo začiatku sa snažili dorozumieť skôr „rukami – nohami“ ale postupne sa osmelili a rozvíjali svoje komunikačné schopnosti v anglickom jazyku. Pochutili si na miestnych lososových špecialitách a v krásnej Fínskej prírode zbierali lesné plody (maliny, čučoriedky, brusnice...). K zdraviu je prospešné otužovanie a tak okúsili aj typickú fínsku saunu. Hostiteľská škola a kolektív milých a ústretových pedagógov z Koli, pod vedením pani riaditeľky Heleny Jolkkonen pripravili bohatý program, v ktorom nechýbali športové, matematické či kuchárske aktivity.

Pre niektorých našich žiakov už len samotná cesta bola veľký zážitok, pretože leteli vôbec prvýkrát. Avšak let bol pokojný a po ceste vlakom a autobusom sme šťastne prišli do Koli. Tu nás previedli krásami Národného parku Koli, vyskúšali sme splaviť rieku Lieksa cez kaskády Ruuna a svoju obratnosť sme vyskúšali v „Adventure Treetops parku“. „Prvý deň pobytu sme v podstate strávili na skalách. Z Ukko Koli bol nádherný výhľad na jazero a z Appa Koli zase na hory. Cítili sme sa ako spisovatelia a maliari v minulosti, ktorí tu hľadali inšpiráciu pre svoje diela. Bol to neskutočný zážitok.“ (Nina Piliarkinová a Laura Filipková). „Po fotení na všetky možné fotoaparáty (pretože sme boli oblečení ako vodníci v záchranných vestách, pršiplášťoch a gumákoch) sme nasadli do lode a hneď vyplávali. V člne sme zažili veľa rôznych vecí: veľkú rýchlosť, zábavu, dobrodružstvá, krásne výhľady ale najmä studenú sprchu. Hneď ako sme vplávali do perejí užili sme si veľa vody a vĺn.“ (Martin Zajac). „V stredu sme dostali možnosť si zašportovať. Obliekli sme si bezpečnostné popruhy, nasadili prilby a vyliezli na stromy. No pre niekoho to bol naozaj adrenalínový zážitok!“ (Timo Piliarkin).

Navštívili sme viaceré múzeá v Joensuu a v Liekse, kde sme sa dozvedeli o minulosti Fínska a navštívili sme i botanickú záhradu. „Milá sprievodkyňa v dobovom oblečení nás previedla skanzenom a vysvetľovala nám spôsob života fínov v minulosti. Práve v Pelisien múzeu v Liekse som si uvedomil, prečo stavali v minulosti domy na kameňoch a prečo bývali v jednej miestnosti s koňmi.“ (Miško Bilanin).

Zúčastnili sme sa aj cezpoľného behu, kde náš Timo Piliarkin získal krásne 2. miesto vo svojej kategórii. Ochutnali sme typickú lososiu polievku a napiekli miestne „karelien pie“. Vytvorili sme nové priateľstvá so žiakmi zo základných škôl v Liekse a v Rantala school.

V predposledný večer pobytu sa uskutočnila slávnostná akadémia, kde sme sa predviedli s inscenačným stvárnením fínskej povesti. Pochvaly divákov boli úprimne obdivné. Na záver týždňa sme zhodnotili a vyhodnotili aktivity projektu a relaxovali v miestnom „spa“. „V SPA sme si prečistili hlavu a kúsok sa vybláznili. Ale samozrejme keď sme si uvedomili, že odchádzame, boli sme veľmi smutní. Týždeň sme si veľmi užili a máme krásne zážitky. Boli aj slzy a tak to má byť. Už teraz sa teším na kamarátov, s ktorými sa stretnem v decembri u nás.“ (Mima Bacíková) Sme vďační, že sme mohli zažiť naozaj nezabudnuteľné chvíle vo Fínsku. Ďakujeme zanieteným učiteľom našej školy, že sa zapojili do tohto úžasného projektu a umožnili nám zažiť chvíle, ktoré si budeme ešte dlho pamätať.

Fotogaléria »

« novšie príspevkystaršie príspevky »