Finále okresného kola najmladších žiakov vo veľkej vybíjanej
Pridané: 2. november 2019 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Dňa 29. októbra sa družstvo Základnej školy Sama Cambela v Slovenskej Ľupči spolu so súpermi (ZŠ Radvanská a ZŠ Gaštanová z Banskej Bystrice), ktorí postúpili z 1. miesta z troch základných skupín, stretli vo finále okresného kola. Naši žiaci (kapitánka Hanka Blanárová, Nelka Babničová, Anička Kováčiková, Táňa Korbelová, Miška Dráždiková, Vanesska Čunderlíková, Majko Valent, Paťo Šoltés, Riško Lamper, Matúško Marek, Šimi Mišečka, Vladko Ďurka a pomocníci Livka Vranová, Lukasko Malík) po náročných zápasoch, v ktorých proti nim nastúpili žiaci 4. ročníkov z veľkých škôl, naši druháci, tretiaci a traja štvrtáci ukázali naozaj výbornú hru. Umiestnili sa na krásnom 2. mieste, ktoré im zabezpečilo postup do krajského kola, ktoré sa bude konať 28. novembra v Poltári, kde im, prosím, držte všetky prsty.

Finále okresného kola vo veľkej vybíjanej / 29. 10. 2019 / fotogaléria »

Okresné kolo najmladších žiakov vo veľkej vybíjanej

Dňa 23. októbra sa naši žiaci (družstvo v zložení: kapitánka - Hanka Blanárová, Nelka Babničová, Táňa Korbelová, Miška Dráždiková, Vanesska Čunderlíková, Livka Vranová, Majko Valent, Paťo Šoltés, Riško Lamper, Matúško Marek, Šimi Mišečka, Vladko Ďurka a pomocník Lukasko Malík) zúčastnili okresného kola najmladších žiakov vo veľkej vybíjanej na ZŠ Spojová v Banskej Bystrici. Naši žiaci odohrali dva naozaj ťažké zápasy s domácimi žiakmi a žiakmi zo ZŠ Sitnianska, v ktorých boli úspešní. A aj napriek tomu, že mali oproti sebe samých štvrtákov (v našom tíme boli najmä tretiaci a druháci) to zvládli úplne výborne, vyhrali 1. miesto a postúpili do finále okresného kola, kde im prosím držte všetky prsty!!!

Okresné kolo vo veľkej vybíjanej / 23. 10. 2019 / fotogaléria »

Október – mesiac úcty k starším
Pridané: 22. október 2019 / Text: Mgr. Zuzana Muliková

Pominuli letné dni a prišiel október. Tíško hľadíme okolo seba. Príroda začína hýriť najkrajšími farbami jesene. Zlatožltá, červená, hnedá, pomaly sa vytráca zelená a nahrádza ju sivá. Tak sa aj človeku míňa rôčik za rôčkom, až nastáva jeseň života. V decembri v roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov, za Mesiac úcty k starším a 1. október za Medzinárodný deň starších. Organizácia Spojených národov ho vyhlásila so zámerom upozorniť na postavenie a problémy staršej generácie, oceniť jej prínos, znalosti a skúsenosti, poukázať na rovnosť postavenia a dôstojnosť starších ľudí. Snaha o zlepšovanie kvality ich života nemá zostať iba témou diskusií. Práve aktivity rôzneho charakteru sú priestorom, aby sa odborné poznatky a životné skúsenosti pretavili do reality. Treba si starších uctiť, veď človek je krásny podľa múdrosti, čo sa mu zračí v očiach, svojimi vlasmi ktoré sú postriebrené šedinami a každou vráskou, ktorá je vpísaná do jeho tváre. Chceme, aby sa stalo peknou tradíciou, že pri príležitosti Mesiaca úcty k starším sa stretneme s našimi seniormi v Domove dôchodcov a Domove sociálnych služieb, ako sa stalo tento mesiac. Všetkým seniorom, prajeme pevné zdravie, bystrú myseľ, úsmev na tvári, radosť zo života, a aby ich ďalšie roky sprevádzala láska, úcta, pozornosť a vďačnosť nás všetkých.

Svetový deň výživy
Pridané: 19. október 2019 / Text a Foto: Mgr. Zuzana Muliková

Svetový deň výživy, dňa 16. októbra, sme si pripomenuli symbolickým jablkom pre zdravie, ktoré zakúpila naša škola. Tento deň nás má vyzvať k zdravému stravovaniu, ktoré poskytuje telu dostatok energie k vykonávaniu každodenných aktivít a nemalo by viesť k výkyvom telesnej hmotnosti. V zdravej strave je vyvážené zastúpenie troch hlavných zložiek – sacharidov, tukov a bielkovín. Zdravá výživa ako súčasť zdravého životného štýlu je dôležitým faktorom prevencie ochorení. V skutočnosti je zdravé stravovanie veľmi jednoduché, zaraďte ho do svojho života pre svoje zdravie.