GEO KRÚŽOK
Vedúca krúžku: PaedDr. Jana Krížová, PhD.
V školskom roku 2010/2011 začali žiaci našej školy navštevovať GEO krúžok. Činnosť krúžku je zameraná na poznanie základného obsahu a druhov turistiky. Cieľom je priblížiť žiakom historické a kultúrne pamiatky, ako aj najvýznamnejšie chránené územia v okolí svojho bydliska a regiónu. Naučiť ich orientovať sa v prírode podľa turistických značiek a mapy. Absolvovať primeraný presun pešo alebo iným zvoleným druhom turistiky. Osvojiť si základné prirodzené cvičenia a využiť ich pri presunoch v prírode. Turistika a cvičenia v prírode participujú na celkových výchovných cieľoch predmetu telesná výchova. Neoddeliteľnou súčasťou vyučovacieho procesu je vplyv na rozvoj vlastenectva a výchove k ochrane prírody, k motivácii a formovaniu pozitívneho vzťahu k turistike a pohybovým aktivitám v prírode s ich celoživotným využitím. Tvorba vzťahu k prírode ako takej a nadšenie pre spoznávanie jej špecifík je aj našim dominantným cieľom.
Turistika – Geocaching - Zábava
Turistiku charakterizujeme ako špecifickú formu cestovania spojenú s aktívnym pohybom, konanú za účelom poznávania, zaisťovanú pomocou odborných technických znalostí a vedomostí. Turista (z fr. touriste - výletník) je človek, ktorý sa vo svojom voľnom čase venuje turistickej činnosti, ale tiež účastník cestovného ruchu ako návštevník príslušnej oblasti alebo miesta. Pojem bol pravdepodobne prvýkrát použitý v Stendhalových Turistických spomienkach v r. 1838. Medzinárodná únia oficiálnych organizácií cestovného ruchu (pri OSN) tento pojem chápe v širších súvislostiach. Pre nás je podstatné stráviť voľný čas aktívne na čerstvom vzduchu.
Geocaching je zábava, i určitý druh športu - geo znamená zem a cache znamená skrýša. Sú to teda skrýše na zemi, kdekoľvek, väčšinou na pekných a zaujímavých miestach, kde sa každý správny turista dostane bez problémov. Každá skrýša má na internete svoju stránku, kde je popis miesta a súradnice GPS, podľa ktorých ju potom hľadači hľadajú. Geocacher - hľadač teda potrebuje na nájdenie mať GPS prijímač a prístup na internet. Skrýšu väčšinou tvorí vodotesná nádoba, v ktorej je ceruzka, zápisník - logbook a rôzne iné premety. Hľadač si pri nájdení môže čokoľvek zobrať, no zároveň niečo aj pridať, aby cache ostala naďalej aktívna aj pre ďalších hľadačov. Po nájdení je potrebné urobiť o tom záznam aj na internete a tým sa podeliť o zážitky s ostatnými.
GEO krúžok
Našim cieľom je naplniť hore uvedené ciele a tak spojiť „príjemné s užitočným“. Stretávame sa raz do mesiaca cez víkend a navštevujeme blízke okolie Slovenskej Ľupče (napr. Sliač, Moštenicu, Zvolen, Hronsek, Banskú Bystricu, Brusno, Španiu Dolinu, Ľubietovsky Vepor a i.). Je nás cez 20 od najmenších prvákov, po starších štvrtákov. Okrem krásnej turistiky pre deti na neznáme miesta, má vždy naše stretnutie aj iný rozmer. Niekedy sa dozvieme niečo o známych osobnostiach tejto oblasti, niekedy ochutnáme „medokýš“, niekedy navštívime múzeum alebo galériu a pod. Popri tom sa hráme rôzne pohybové či vedomostné hry. Rozvíjame sa aj ľudsky, vznikajú nové priateľstvá, väčší štvrtáci pomáhajú menším prváčikom a druháčikom. A občas s nami idú na výlet aj veľkí Dratvárikovci, aspoň je väčšia sranda...
A samozrejme hľadáme geocachy, to je najväčšia zábava. Najprv postupujeme podľa indícií, lúštime hádanky, hľadáme skryté významy, potom vypočítame GPS súradnice a už len utekáme za cieľom. Popri tom sa nám podarí párkrát zmiasť aj GPS prijímač, ale nevadí, o to je objav zaslúženejší. A radosť väčšia. Keďže je nás veľa, poklad z geocachy získa jej objaviteľ. Ostatní, už majú pripravené svoje „poklady“ (figúrky a hračky z kinder-vajca), ktoré dáme do čapice a postupne po splnení zábavných úloh si každý jednu vylosuje. Tak mu zostane spomienka na každý výlet. Domov sa zväčša vraciame šťastný, unavený, občas i špinavý... Ale s veľkými zážitkami a túžbou opäť sa stretnúť. A čo na záver? Keď sa nám podarí odhaliť skrýše, ktoré budeme hľadať, vytvoríme si vlastnú geocache. Nájdeme jej to najkrajšie miesto a vymyslíme, čo „najzložitejšie“ indície. A to bude naša skrýša, náš poklad – členov GEO krúžku.