zo života školy »

VYHLÁSENIE o poukázaní podielu zaplatenej dane
z príjmov fyzickej osoby

Pridané: 16. február 2018 / Základná škola Sama Cambela

Tlačivo na poukázanie 2% z dane. pdf

Ponuka pracovného miesta
Pridané: 22. december 2017 / Základná škola Sama Cambela

Ponuka pracovného miesta. xls

Máme 2 defibrilátory!!!
Pridané: 1. december 2017 / Text a Foto: žiaci 4. B triedy

Do včera sme boli jedna z mála škôl na Slovensku, ktorá vôbec mala jeden defibrilátor. Od 27.11.2017 sme pravdepodobne jediná škola na Slovensku, ktorá ich má dva. V rámci projektu "Záchrana som ja", do ktorého sa zapojilo 376 škôl a vyhralo 50 škôl, nám doniesli záchranári z FALCK výherný defibrilátor. Tým to však neskončilo. Od rána si pre nás pripravili kurz prvej pomoci (pre všetkých žiakov 1. stupňa i pedagógov školy) na troch stanovištiach. Na prvom stanovišti sme sa naučili používať defibrilátor a poskytnúť prvú pomoc pri oživovaní plyšového macka. Na druhom stanovišti sme sa učili Gordonov úder (úder medzi lopatky) a ako pomôcť kamarátovi, keď sa bude dusiť. A keď to nepomôže, vieme spraviť i Heimlichov manéver. Na poslednom stanovišti sme si zopakovali vedomosti o dopravnej bezpečnosti a naučili sme sa privolať prvú pomoc. Na záver si pre nás naši záchranári pripravili krásne prekvapenie. Bol to zásah prvej pomoci - ako skutočný so sanitkou i záchranármi. Mohli sme si pozrieť i sanitku z vnútra. Celým dňom nás sprevádzal náš kamarát Falcko. Ďakujeme záchranárom za krásny a poučný deň. Veríme, že defibrilátor na našej škole nebudeme musieť nikdy použiť, ale ak by náhodou, tak ho budeme vedieť správne použiť aj my žiaci. Sme radi, že máme väčšiu šancu zachrániť niekomu život.

Máme 2 defibrilátory!!! / fotogaléria

Záchrana som ja
Pridané: 26. november 2017 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Žiaci 4. B triedy sa zapojili do súťaže "Záchrana som ja", ktorú vyhlásili nezisková organizácia Falc a Nadácia Allianz. Cieľom projektu je vrátiť tému prvej pomoci do základných škôl, naučiť deti dbať na svoju bezpečnosť, myslieť dopredu a predchádzať tak úrazom v školských zariadeniach. Výstupom bolo vytvorenie príbehu na tému prvej pomoci, ktorý musel spĺňať niekoľko podmienok. Naši štvrtáci to zvládli výborne a ich projekt bol spomedzi 376 škôl na Slovensku vybraný spolu s ďalšími 49 ako víťazný. Pre školu tak vyhrali ukážky prvej pomoci pre celý 1. stupeň, kurz prvej pomoci pre pedagógov a externý defibrilátor. Z úspechu sa veľmi tešíme a veríme, že aj našou snahou a aktivitou bude naša školička ešte lepšia.

Záchrana som ja / fotogaléria

Defibrilátor v ZŠ Sama Cambela
Pridané: 8. september 2017 / Základná škola Sama Cambela

V ZŠ Sama Cambela v Slovenskej Ľupči sme zakúpili automatizovaný externý defibrilátor. Vo vyspelých krajinách je tento prístroj samozrejmosťou a môžete ho nájsť v hoteloch, na benzínových pumpách, v priestoroch štadiónov ale i v školách. Všade tam, kde sa zoskupuje veľké množstvo ľudí. Na Slovensku je ich umiestnených len niekoľko stoviek a jeden z nich je od nového školského roka aj v našej škole. Defibrilátor pomáha pri náhlom zastavení srdca a vďaka hlasovým pokynom je jeho obsluha jednoduchá. Jeho použitie niekoľkonásobne zvyšuje šancu na prežitie. Cítime zodpovednosť k svojim žiakom a snažíme sa im okrem výchovy a vzdelania zabezpečiť čo najbezpečnejšie prostredie. Život je to najcennejšie, čo máme a my si to v plnej miere uvedomujeme, preto nám nie je ľahostajné riešenie kritických, zdraviu nebezpečných situácií. Veríme, že defibrilátor nebudeme musieť nikdy použiť, ale ak by mal zachrániť čo len jeden život, tak to malo zmysel. Za finančný príspevok na jeho zakúpenie ďakujeme Obecnému podniku lesov v Slovenskej Ľupči v zastúpení Ing. Miloslavom Urbanom.

Zápis do 1. ročníka
Základná škola Sama Cambela

Predškoláci v 1. B / fotogaléria
Zápis do prvého ročníka / plagát. pdf