V škole sa aj počas leta všeličo deje, však posúďte sami...
Počas letných prázdnin 2016 sa nám podarilo vybudovať tri dôležité objekty

Odborná učebňa - Školská kuchynka. V budove 2. stupňa ZŠ v priestoroch bývalej uhliarne, neskôr výtvarných dielní ZUŠ sa podarilo zriadiť novú odbornú učebňu - školskú kuchynku určenú pre vzdelávanie žiakov. Štátny vzdelávací program určuje návrat pracovného vyučovania, ktoré sa do škôl dostalo pred polstoročím a potom ho vytlačili počítače. Teraz si však kompetentní uvedomujú potrebu výučby manuálnych zručností žiakov, čo je pozitívny jav, avšak jeho praktická realizácia a zabezpečenie je na „pleciach“ škôl. Potrebné je zabezpečiť dielne, nástroje, technické vybavenie učební. Minulý rok sa nám podarilo vybudovať dielne a tento rok sme z vlastných zdrojov vybudovali školskú kuchynku. V nej bude prebiehať výučba pracovného vyučovania, techniky, svetu práce ale bude využívaná aj na krúžkovú a mimovyučovaciu činnosť. Kuchynka je plne vybavená modernými spotrebičmi a žiaci budú mať možnosť získať zážitkovým učením nielen motorické zručnosti, ale aj kreativitu a schopnosti potrebné do reálneho života.

Fotogaléria - školská kuchynka »

Samostatná kotolňa v budove 1. stupňa ZŠ. V súčasnosti je trendom i ekonomickou nevyhnutnosťou úspora a optimálne využívanie energií. Preto aj našim cieľom je efektívne využitie energií a to prostredníctvom vybudovania nového – samostatného zdroja tepla pre budovu 1. stupňa ZŠ Sama Cambela. Do súčasnosti mala ZŠ Sama Cambela dve budovy, ktoré boli napojené na jeden centrálny zdroj tepla. Kotolňa sa nachádzala v budove 2. stupňa ZŠ, z ktorej viedol nedostatočne zaizolovaný teplovod, uložený v zemi do budovy 1. stupňa po dĺžke 106 m. Teplovod bol vybudovaný v roku 1976 a nebolo možné ho výhodne dodatočne zatepliť a tým dochádzalo k veľkým tepelným (21,3%) ale aj finančným stratám. Uvedené straty sa odzrkadľovali na komforte tepla našich žiakov 1. stupňa a ich učiteľov. V zimných mesiacoch sa úniky tepla na teplovode prejavovali aj na topení snehu po celej jeho dĺžke. Vedenie školy sa dlhodobo zaoberalo myšlienkou vybudovania samostatnej kotolne v budove 1. stupňa, podávali sa projekty na zabezpečenie finančnej výpomoci či už od štátu alebo súkromných spoločností. Avšak neúspešne. Túto situáciu sa podarilo riešiť až tento rok, kedy sa nám z vlastných zdrojov podarilo vybudovať samostatnú kotolňu v budove 1. stupňa ZŠ. To nám zabezpečí presnú požadovanú teplotu a v konečnom dôsledku pomôže ušetriť energiu, čím budeme chrániť naše prostredie pre budúce generácie. Veríme, že tento krok ocenia najmä naši žiaci, keď im bude v zime zabezpečený teplotný komfort počas edukácie, ale aj v poobedňajších hodinách. Za stavebné úpravy v kotolni ďakujeme rodine Bartkovej, predovšetkým Jaroslavovi Bartkovi. Tieto stavebné úpravy realizovali bez nároku na finančnú odmenu. Ďakujeme.

Fotogaléria - samostatná kotolňa na 1. stupni »

Výmena podlahy na chodbách budovy 1. stupňa ZŠ. Dlažba v budove 1. stupňa bola pôvodná z roku 1976 (40-ročná) a podklad, v ktorom bola osadená sa už drobil a rozpadával. To bolo neraz dôvodom zakopnutia alebo úrazu žiakov. Keď firma Tarkett vyhlásila súťaž „Mysli ekologicky 2016“ a vyzvala všetky deti ZŠ, aby si všímali svoje školské prostredie, žiaci 2. B s triednou učiteľkou neváhali a zapojili sa do projektu. Našli sme 5 nedostatkov budovy školy, ktoré priamo alebo i nepriamo negatívne ovplyvňovali životné prostredie a mali nežiadúci dopad na vyučovací proces. Taktiež sme navrhli 5 riešení tejto problematiky. Náš súťažný projekt sa zaoberal: výmenou podlahy na chodbách, výmenou osvetlenia v triedach, odstránením plesní v učebniach, zberom dažďovej vody zo striech a vybudovaním šatní v budove 1. stupňa ZŠ. Po náročnom vyhodnotení výberovej poroty náš projekt zaujal a bol vyhodnotený ako víťazný. Veľmi nás potešilo, ale aj zamestnalo toto oznámenie. Počas augusta pracovalo vedenie školy za pomoci pána školníka a učiteľov na odstránení starej podlahy, aby pracovníci firmy Tarkett mohlo položiť novú. To sa aj podarilo a žiakov 1. stupňa ZŠ privítala v septembri na chodbách nová podlaha, ktorá nám pomôže k bezpečnejšiemu, ale najmä zdravšiemu prostrediu.

Fotogaléria I - výmena podlahy na chodbách 1. stupňa »
Fotogaléria II - deti na novej chodbe »