Regionálna výchova

O regionálnej výchove na ZŠ v Slovenskej Ľupči

Naša základná škola patrí od roku 1998 do celoslovenského Združenia škôl s rozšíreným vyučovaním regionálnej výchovy a ľudovej kultúry. Cieľom zaradenia regionálnej výchovy do vyučovania je oboznámiť žiakov s históriou, geografiou, kultúrou, tradíciami, faunou, flórou, zvláštnosťami a zaujímavosťami regiónu, vytvárať u žiakov predpoklady na rozvíjanie citu ku krásam svojho regiónu, prírody, staviteľstva, ľudového umenia a kultúrneho dedičstva našich predkov. Vypracované sú tematicko - výchovno vzdelávacie plány pre regionálnu výchovu v jednotlivých ročníkoch a prvky regionálnej výchovy sú začlenené aj do ostatných predmetov. Pracujeme s tromi metodickými materiálmi: Čítanka o Slovenskej Ľupči, Využitie netradičných foriem vyučovania v zemepise so zameraním na regionálnu výchovu a Náš región - jeho minulosť a tradície.

Regionálna výchova je posilnená v školskom vzdelávacom pláne pridaním hodiny na 1.stupni k predmetu vlastiveda so zameraním na región Slovenskej Ľupče a na Mikroregión Pod panským dielom. Na druhom stupni sú pridané hodiny regionálnej výchovy v predmetoch geografia, prírodopis, hudobná výchova a dejepis. Okrem toho je 1 hodina zameraná na zručnosť žiakov pod názvom Remeslá starých rodičov a žiaci môžu navštevovať krúžok Spoznaj Ľupčiansky chotár.

Počas školského roka organizujeme rôzne besedy s významnými osobnosťami Slovenskej Ľupče, navštevujeme starších obyvateľov, od ktorých sa dozvedáme, ako sa žilo v minulosti, pripravujeme relácie o ľudových tradíciách a zvláštnostiach nášho regiónu, vymetáme kúty školy na deň svätej Lucie. Chodíme na prírodovedné vychádzky do okolia, spoznávame chránené územia v okolí, pripravujeme projekty s regionálnou tematikou, navštevujeme zaujímavé historické miesta, spolupracujeme s obecným úradom pri vyhľadávaní čiernych skládok v obci.

Každý rok sa lúčime so zimou vynášaním Moreny, pripravujeme žiacke výrobky, ktoré predstavujeme na vianočných trhoch. Vedomosti o obci si žiaci siedmeho ročníka preverujú v zábavno – súťažnom kvíze o Slovenskej Ľupči. Prispievame do Ľupčianskych zvestí. Vďaka týmto aktivitám rozvíjame vzťah k svojmu rodisku, ľudovému umeniu a uchovávame kultúrne dedičstvo našich predkov.

Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča
IČO: 35677856 / Tel.: 2400077 / Fax: 2400088