Regionálna výchova

Z histórie Ľupčianskeho hradu a kláštoriska

Ľupčiansky hrad sa spomína už v roku 1255 v súvislosti s výsadnou listinou pre mesto Banská Bystrica, ktorú udelil uhorský panovník Belo IV. Najstaršia časť stojí na osamelom skalnom brale vo výške 375 m n.m. Medzi najznámejších majiteľov hradu patril Gašpar Tribel.

Spočiatku bol kastelánom, no vyznamenal sa v boji proti Turkom a stal sa jeho pánom. Porazil turecké vojsko pri Uľanke a získal bohatú korisť. V roku 1605 po vyrabovaní Banskej Bystrice bočkajovské vojsko dobývalo Ľupčiansky hrad, ale bezvýsledne. Rytieri Tribelovi sa mužne ubránili.

Ďalším majiteľom hradu bol gróf František Vešelényi, ktorý so svojou manželkou Máriou Séčiovou hrad sčasti prebudoval a zveľadil ľupčianske panstvo. Rok pred svojou smrťou pripravoval sprisahanie proti Habsburgovcom. Sprisahanie bolo odhalené a časť sprisahancov bola popravená. Odvtedy zažil hrad nejedno povstanie a dobíjanie. Ťažké časy poznačili nielen hrad ale aj jeho obyvateľov. V roku 1861 zničil požiar dolnú časť nádvoria a hrad začal chátrať. No život z neho nikdy nevymizol. Neskôr sa stali jeho múry útočiskom sirôt, rehoľných sestier či vojakov bojujúcich vo svetových vojnách.

Kláštorisko Slovenská Ľupča

Obec Slovenská Ľupča sa rozvinula na pravej strane rieky Hron. Staré
osídlenie tvorili dve centrá. Jedno sa sformovalo v podhradí stredovekého
hradu Ľupča a druhé v okolí stredovekého kláštora, ktorý sa nachádzal
na terajšom západnom okraji obce. Kláštor sa spomína už v roku 1263.
Je kultúrnym, duchovným ale aj komunikačným centrom tejto oblasti.
V tomto období tu pôsobí františkánska rehola. Kláštor bol počas svojho
trvania viackrát prestavovaný. V 17. storočí v ňom bolo umiestnené
evanjelické lýceum, ktoré koncom storočia zaniká a kláštorné budovy boli
postupne rozobraté na stavebný materiál, použitý na výstavbu blízkej
papierne a okolitých domov.
Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča
IČO: 35677856 / Tel.: 2400077 / Fax: 2400088