Mladí záchranári na letisku Sliač
Text: Samuel Mrva, 8. B / Foto: Alena Luptáková

Mladý záchranár. Tak sa volá jeden z vyučovacích predmetov nás, ôsmakov. Čo sa tam učíme? Ako poskytnúť prvú pomoc zranenému človeku – obviazať reznú ranu alebo zlomeninu, dať umelé dýchanie – teda urobiť všetko preto, aby sme zranenému pomohli, kým príde lekárska pomoc.

A ako vyzerá práca záchranárov v praxi? To sme sa dozvedeli na exkurzii na letisko Sliač. 16. októbra sme sa všetci ôsmaci po krátkej, ale veselej ceste autobusom dostali na miesta, kde sa bežne nedostaneme. Po príchode na Sliač nás po kratšom čakaní (prišli sme trošku skôr) privítala sprievodkyňa. Povedala nám, že najprv sa pôjdeme pozrieť na výcvik psov. Kynológia, potom sokoliari a nakoniec hasiči – záchranári.

Výcvik psov sa mi páčil najviac a myslím, že aj ostatným. Dokonca si pamätám aj mená psov – Grim, Lucky, Cent. Na Centovi sme sa smiali, lebo jeho cvičiteľka povedala, že to neznamená, že má hodnotu jedného centa. Doviedli aj šteniatka a my sme sa s nimi zabávali, hrali a hladkali ich. Potom sme sa šli pozrieť na sokoly. Dokonca tam bola aj kaňa – vták žijúci len v Amerike. Neskôr sme sa šli pozrieť na dve lietadlá (jedno z nich bola stíhačka), do ktorých sme mohli nasadnúť a odfotiť sa. A nakoniec to najlepšie – hasiči. Mali tam pre nás nachystané všelijaké ukážky výstroja, ktorý používajú pri zásahoch. Napríklad plynové masky, pri ktorých sme dýchali vzduch z kyslíkových bômb. Jeden náš spolužiak si na vlastnej koži vyskúšal, aké je to nosiť ohňovzdorný oblek. Požiarnik z neho asi nebude, lebo sa mu v ňom urobilo zle, rýchlo si ho vyzliekol a určite bol rád, že dýcha čerstvý vzduch. Exkurziu ukončila spoločná fotografia pred stíhačkou a nasledovala cesta domov.