Zelená škola

Deň zelených škôl a iné zelené aktivity
Dana Haviarová / školský rok 2012/2013

V týždni od 22. apríla do 28. apríla 2013 sa po celom Slovensku zapojilo 85 škôl do rôznych praktických aktivít zameraných na ochranu životného prostredia. Naša škola bola tiež medzi nimi. Čistili sme les, spoznávali liečivú moc prírody, čistili potok, stavali vodné mlyny a hrádze, naučili sa bezpečne zakladať aj uhasiť oheň, opätovne sme vyzbierali odpadky na chodníkoch Hôrky. Podobné aktivity robíme celoročne a aj takýmto spôsobom sa snažíme viesť deti k láske k prírode.

       

Dňa 17. januára 2013 pripravilo kolégium Zelenej školy rovesnícke vzdelávanie na tému „ODPAD - NÁŠ NEPRIATEĽ.“ Žiaci pripravili pre spolužiakov projekty, zaujímavosti, výrobky z odpadového materiálu. Záujemcovia sa našli aj spomedzi rodičov, starých rodičov, pozvanie prijali aj pán starosta a niektorí poslanci. Výstavou sprevádzali starší žiaci, ktorí zanietene odpovedali na všetky otázky týkajúce sa odpadov a ich dopadu na životné prostredie. Každý si mohol pozrieť interaktívny softvér „NeODPADni z ODPADOV,“ ktorý prechádza od vzniku odpadov, cez ich minimalizáciu, opätovné používanie, separáciu a recykláciu až po zodpovednú spotrebu. Mladší žiaci zase pripravili divadielko, prezentáciu o odpadoch a v závere vyskúšali deti aj dospelých ako vedia triediť odpad. A prečo vlastne triediť , zbierať a recyklovať ? Problém s odpadom totiž začína pred naplnením odpadovej nádoby. Priemerný občan Slovenska ročne vyprodukuje 290 kg komunálneho odpadu. Spolu vytvoríme za rok 1,6 milióna ton odpadu. Až 93% nami produkovaných vecí končí ako komunálny (zmiešaný) odpad na skládkach a v spaľovniach. 80% z toho čo vyhadzujeme by sme vedeli využiť – museli by sme ale prestať hádzať všetko do jedného koša.

       

Priaznivci Hôrky mali možnosť svoju náklonnosť prejaviť v sobotu, 8. septembra 2012 na čistení chodníkov. Brigádu organizovalo OZ Mestečko a Kolégium Zelenej školy pri ZŠ Sama Cambela za finančnej pomoci na malé občerstvenie od obecného úradu. Veľkú snahu prejavili deti, ktoré tvorili väčšinu brigádnikov. Nejedno prišlo k svojmu prvému mozoľu, ani netušiac, čo to na ruke má. Pracovali tak usilovne, že nechceli na obed ani odísť, keďže robota ešte nebola dokončená. Súhlasili až po dohode, že chodníky dokončia cez triednicke hodiny. Myslím, že by mohli ísť príkladom nejednému dospelému. Veď prechádzať sa po Hôrke, alebo si ísť tam zabehať chodíme viacerí.

       

Naša škola je zapojená do projektu Zelená škola. V rámci tohto projektu sme chceli vytvoriť niečo také, čo by pomohlo nielen nám, ľuďom, ale hlavne prírode, ktorej sme veľa dlžní. Na jednom zasadnutí kolégia sme sa rozhodli a dohodli, čomu budeme venovať v triedach väčšiu pozornosť. V našom rozhodnutí nás utvrdila skutočnosť, že všade okolo nás sa povaľuje veľa odpadkov a niektoré z nich by sa ešte určite dali využiť. Treba len trochu chuti, možno sebazaprenia, ale hlavne prekonanie našej ľudskej lenivosti. Bolo potrebné popremýšľať ako túto myšlienku uskutočniť a zapáliť pre ňu všetkých našich spolužiakov. Žiaci v každej triede si vyrobili krabice na triedený odpad, osobitne na: papier, plasty, kovy a tetrapaky. Ich správne používanie, správne separovanie kontroluje zelená polícia. Samozrejme, keďže sme národ súťaživý a máločo urobíme len tak, triedy za správne vytriedený odpad odmeňujeme plusovými bodmi. Triedu s najvyšším počtom bodov čaká na konci školského roku odmena. Dúfam, že aspoň malou troškou prispejeme k ochrane našej krásnej prírody a celej našej planéty.   / Samuel Ternuščák, člen kolégia

       

Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča
IČO: 35677856 / Tel.: 2400077 / Fax: 2400088
zsslovlupca@gmail.com
marcel ©