Konferencia "Škola s regionálnou výchovou 2014"
Pridané: 10. november 2014 / Text: Jana Krížová, Renata Maloveská, Marcela Kramcová

Naša základná škola opätovne od roku 2012 predsedá Združeniu pedagógov zo škôl s regionálnou výchovou a združenie každoročne organizuje výročnú konferenciu. Tento rok sa konferencia pod názvom "Škola s regionálnou výchovou" konala v Remeselnom dvore v Očovej. Po slávnostných príhovoroch domácej pani riaditeľky ZŠ M. Bela - Funtíka z Očovej PaedDr. A. Sojkovej a starostu obce Očová Ing. J. Dominika zhodnotil činnosť združenia za rok 2014 riaditeľ združenia a zároveň i náš pán riaditeľ Mgr. René Kováčik. Po úvodnej časti nasledovalo rokovanie v sekciách, kde si hostia z pedagogických fakúlt, členovia združenia a učitelia vymieňali skúsenosti z oblasti regionálnej výchovy. Počas ich diskusie sa deti, ktoré prišli reprezentovať svoje školy, pripravovali na obľúbenú časť konferencie pod názvom Regionálne pexeso. To predstavuje prehliadku žiakov z členských škôl, ktorí pomocou scénky, príhovoru, tanca či spevu prezentujú regionálnu výchovu na svojej škole. Tento rok sa regionálneho pexesa zúčastnilo 9 škôl a vystúpenia, ktoré si pripravili učitelia s deťmi, boli veľmi pestré a nápadité. Našu ZŠ Sama Cambela prezentovali šiestačky Laurika Fodorová, Zuzka Patrášová a prváčky Emka Kováčiková, Evka Jakušová a Veronika Hlaváčová. Dievčatá si pripravili hudobno-tanečnú scénku na tému "Vítanie jari" a vynášanie Moreny. Ich prezentácia dopadla výborne o čom svedčili aj nadšené reakcie publika. Počas konania konferencie si žiaci mohli vyskúšať aj rôzne remeslá (tkanie, pletenie košíkov, vyšívanie krivou ihlou, práca s hlinou a i.). V Očovej sme strávili krásny deň a našu základnú školu sme reprezentovali čo najlepšie.

fotogaléria »

Otvorená hodina anglického jazyka
Pridané: 10. november 2014 / Text a Foto: Mária Blanárová
6. novembra 2014 sa v našej škole konala otvorená hodina anglického jazyka pre učiteľov angličtiny na 1. stupni ZŠ. Otvorenú hodinu zorganizovalo Vydavateľstvo Macmillan v spolupráci so ZŠ Sama Cambela v Slovenskej Ľupči a zúčastnilo sa jej 30 pani učiteliek z banskobystrického kraja. Hodinu viedla p. Gréta Korpádiová, ktorá vyučovala žiakov v 3. A triede. Tí ukázali všetky svoje doterajšie skúsenosti a vedomosti z hodín anglického jazyka a predviedli, čo všetko vedia, a že cudzí jazyk nie je pre nich žiadna prekážka. Pohotovo reagovali a odpovedali na všetky otázky a samozrejme, naučili sa i veľa nového. Toto dopoludnie bolo určite prínosom nie len pre deti, ale aj pre pani učiteľky, ktoré sa ho zúčastnili.

fotogaléria »

Exkurzia do Štátnej vedeckej knižnice a do knižnice M. Kováča
Pridané: 10. november 2014 / Text: Timotej Piliarkin, 6. B

Vo štvrtok 6. novembra 2014 sa uskutočnila exkurzia do Štátnej vedeckej knižnice a do knižnice Mikuláša Kováča. Obidve knižnice sa nachádzajú v Banskej Bystrici. Po príchode do Banskej Bystrice sme ako prvú knižnicu preskúmali Štátnu vedeckú knižnicu. Najprv nám pani sprievodkyne dávali rôzne pamäťové cvičenia. Taktiež sme mali robiť cvičenia s tenisovými loptičkami a mali sme nahmatať veci vo vrecúšku. Knižnica bola veľmi pekná a pohodlná. No nie všetky knihy sa mohli požičať domov. Pani sprievodkyňa nám hovorila o dvoch druhoch kníh. Jeden druh kníh sa nazýva absenčný a druhý prezenčný. Absenčná kniha znamená, že si ju môžete požičať domov a prezenčná kniha zase, že ju musíte študovať v knižnici. V knižnici sa nenachádzali len knihy, ale aj počítače, televízory, galéria a hudobná miestnosť, kde bývajú aj hudobné predstavenia. Ďalšia knižnica, ktorú sme navštívili, bola knižnica Mikuláša Kováča, kde sme si pustili ukážku balady Išli hudci horou. Neskôr sme si pustili prezentáciu o baladách. Pani sprievodkyňa nám porozprávala o balade Zuzanka Hraškovie. Nasledoval 10-minútový rozchod, na ktorý (predpokladám) sme sa všetci tešili. Rozchod sme mali na námestí SNP. Bola to dobrá exkurzia, ktorá sa konala so sprievodom pani učiteľky Jamriškovej a s pánom učiteľom Bacíkom. Zaujímavé knižnice. Možno tam niekedy pôjdeme robiť projekt alebo tam pôjdeme študovať alebo si len tak prečítať nejakú dobrú knihu.