Prednáška ENVI-PAK
Pridané: 17. november 2014 / Text a Foto: Dana Haviarová
Dňa 7. novembra 2014 sa žiaci 2. až 5. ročníka ZŠ zúčastnili prednášky, ktorú nám ponúkla organizácia ENVI-PAK. Cieľom vzdelávacej aktivity bolo motivovať a vzdelávať deti v oblasti triedeného zberu, jeho významu pre spoločnosť a krajinu. Ing. Mária Podlesná, ktorá zaujímavou formou odpovedala deťom na všetky otázky, venovala škole rôzny výučbový materiál a drobné odmeny do súťaže o NAJLEPŠIEHO SEPARKA.

11. 11. 1918 o 11:00 hodine skončila prvá svetová vojna – prednáška Johna Skeltona na našej ZŠ
Pridané: 13. november 2014 / Text: Michal Bacík

Druhý novembrový pondelok k nám opäť zavítal rodený Angličan John Edwin Skelton, ktorý žije na Slovensku už 13 rokov a pôsobil na našej škole pred dvoma rokmi.
Žiakom z vyšších ročníkov, ktorí mali záujem zúčastniť sa jeho prednášky o prvej svetovej vojne v anglickom jazyku, odprezentoval niekoľko faktov, snímok i autentických nahrávok práve z týchto čias. Po hodine, ktorá svojím obsahom zaujala všetkých žiakov, chlapci aj dievčatá položili pánovi Skeltonovi množstvo otázok týkajúcich sa rozpútania, priebehu a konca „Veľkej svetovej vojny“, ako sa táto vojna nazývala ešte pred druhou svetovou vojnou. Dozvedeli sme sa nielen množstvo faktických informácií, s ktorými sa už niektorí stretli či už v bežnom živote alebo na hodinách dejepisu, ale aj veľa iných, o ktorých sme nevedeli. Navyše od človeka, ktorý má korene a príbuzných v Anglicku. Na záver každý dostal od Johna divý mak – symbol obetí prvej svetovej vojny z radov vojakov britského impéria. Briti si kupujú tieto divé maky už roku 1921, aby si zaspomínali na tých, ktorí za slobodu položili svoje životy a aby tak pomohli aj súčasným vojnovým invalidom a ich rodinám. Prísť a stráviť pútavú dvojhodinovku s pánom Skeltonom sa oplatilo. Potešíme sa, ak budeme môcť privítať ho opäť niekedy nabudúce.

Stretnutie s dôchodcami
Pridané: 12. november 2014 / Text: Justína Emma Debnáriková, Andrea Šaríková, Karolína Konvičná, Barbora Burgerová, 7. A

Čo je to staroba? Vek? Roky? Názory?
Pri príležitosti Mesiaca úcty k starším sme my ako škola usporiadali stretnutie s dôchodcami z DSS. Pozvali sme ich k nám do školy a usadili sme ich v našej regionálnej izbici. Po krátkom príhovore pána riaditeľa R. Kováčika sme ich pozdravili krátkym kultúrnym programom. Siedmačky sa im prihovorili umeleckým slovom. Úsmev na tvári im vyčarili prváčky. Pripravili si malý program, v ktorom spievali a recitovali. Potešili sme pre ich i malým občerstvením a darčekmi, ktoré pre nich vyrobili druháci. Potom sme sa spolu s členmi novinárskeho krúžku a s členmi krúžku Spoznaj ľupčiansky chotár rozprávali o ich mladosti a o tom, ako trávia voľný čas. Neskôr sme chceli ešte vedieť, či poznajú predmety v našej izbici a verte či neverte, poznali skoro všetky. Príjemná hodinka stretnutia dvoch generácií ubehla rýchlo a veríme, že sa rovnako ako nám páčilo toto stretnutie aj našim dôchodcom.

Veľký úspech v súťaži Granátt
Pridané: 11. november 2014 / Text: Dana Haviarová

Naša škola sa zúčastnila druhého ročníka súťaže Granátt, ktorej hlavným cieľom je oceniť projekty spoločenskej zodpovednosti vzdelávacích inštitúcií.
Odborná hodnotiaca komisia náš projekt s názvom „Odklínanie lesa“ starostlivo posúdila a udelila mu 3. miesto. Cieľom projektu bolo chrániť a zlepšovať životné prostredie vo svojom okolí. Výsledky ocenenia Granátt 2014 verejne vyhlásili v úvode medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Marketing Identity v priestoroch kongresového centra SAV Smolenický zámok. Náš projekt súčasne získava od FMK UCM v Trnave grant vo výške 500 Eur. // čítaj viac »