Zelená škola

Ako prváci les odkliali
prváci a pani učiteľky / 6. máj 2014

Jedného dňa prišla do našej triedy teta Evka Gránerová a ukázala nám fotografie z lesa, ktorý bol zakliaty. Prečo zakliaty? Všade sa povaľovali fľaše, igelitky, staré handry, obaly a iné haraburdie. Pri vychádzke sme ten les pohľadali a vôbec sa nám tam nepáčilo. Ešte aj vtáčiky tam smutnejšie spievali. Dali sme hlavy dokopy a vymysleli sme, že si zoberieme nad týmto lesom patronát a pomôžeme mu.

O týždeň sme sa tam vybrali vyzbrojení vrecami, rukavicami a dobrou náladou. Preliezli sme les krížom-krážom a po odpadkoch o chvíľu nebolo ani pamiatky. Vrecia sme nechali pri ceste a ujo Urban z obecných lesov prišiel po ne autom. Pri odchode sme si aj zaspievali, takí sme boli šťastní, že aj keď sme malí, dokázali sme odkliať les.

GALÉRIA obrázkov >>

Naša škola sa zúčastnila druhého ročníka súťaže Granátt, ktorej hlavným cieľom je oceniť projekty spoločenskej zodpovednosti vzdelávacích inštitúcií. Udeľuje ich Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Odborná hodnotiaca komisia náš projekt s názvom „Odklínanie lesa“ starostlivo posúdila a udelila mu 3. miesto. Cieľom projektu bolo chrániť a zlepšovať životné prostredie vo svojom okolí.

V období od septembra 2013 do apríla 2014 žiaci v rámci školských a mimoškolských aktivít (predmet Environmentálna výchova a záujmové krúžky) upozornili na existenciu 13 nelegálnych skládok odpadu, ktoré opakovane vznikajú na určitých miestach v obci a jej okolí. Údaje o každej skládke zapísali do tzv. „Registračného listu neriadenej skládky“, ktorý obsahoval informácie o lokalite, rozmeroch, charakteristike odpadu, stupni likvidácie, náčrt lokality, fotografia, informácie o oznamovateľoch a dátum vyhotovenia záznamu. Po kontrole a kompletizácii „Registračných listov neriadených skládok“ ich členovia Kolégia Zelenej školy v apríli 2014 odovzdali členke komisie Životného prostredia a verejného poriadku pri Obecnom úrade, p. Gránerovej, ktorá prostredníctvom aktivačných pracovníkov postupne nelegálne skládky likvidovali. Na odstránení skládky v lokalite Sobovo, ktorá patrila k najväčším, sa v máji 2014 spolupodieľali aj najmladší žiaci našej školy v spolupráci s obcou, ktorá poskytla žiakom vrecia na odpad, rukavice a následne zabezpečila odvoz 6 vriec s nazbieraným odpadom.

Posolstvo najmladších žiakov školy pre všetkých občanov Slovenskej Ľupče bolo zverejnené v júnovom čísle Ľupčianskych zvestí. Žiaci školy sa rozhodli podľa „Registračných listov neriadených skládok“ pravidelne kontrolovať, či v týchto lokalitách opäť nevznikajú nelegálne skládky. Najbližšia kontrola sa uskutoční v novembri 2014.

Výsledky ocenenia Granátt 2014 verejne vyhlásili v úvode medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Marketing Identity v priestoroch kongresového centra SAV Smolenický zámok. Náš projekt súčasne získava od FMK UCM v Trnave grant vo výške 500 Eur.

Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča
IČO: 35677856 / Tel.: 2400077 / Fax: 2400088