Ide zima, bude mráz, kam sa vtáčik, kam schováš?
Pridané: 1. február 2017 / Text a Foto: Mgr. Martina Blašková, Mgr. Mária Blanárová

Prváčikov lesní pedagógovia navštívili a oni sa veľa nových vecí naučili.
Aké zvieratká v lese žijú, a kde sa oni cez zimu skryjú.
Kto sa o nich v mraze stará a aké krmivo sa im dáva.
Stopy zvieratiek spoznávali, a potom si ich aj nakreslili.
Na veveričky sa zahrali a oriešky po triede hľadali.
Spoločne zavesili vtáčie búdky a nasypali im samé dobrôtky.
Vtáčiky z búdky prvákov tajne pozorujú a vedia, že sa cez zimu o ne s láskou postarajú.

Hovorí sa, že lepšie je raz zažiť ako stokrát počuť. Nedávno sa o tom presvedčili aj naši malí prváčikovia. V jeden krásny deň uprostred zimy nás – prváčikov navštívili lesní pedagógovia, ujo Miro a ujo Jano. Pripravili nám množstvo zaujímavých aktivít, pri ktorých sa deti naučili, ako sa starať v zimnom období o lesnú zver. „Okoštovali sme“ čo zvieratká v lese dostávajú na obed v tzv. lesných jedálničkách, spoznali ich stopy a videli množstvo autentických fotografií, napríklad aj z nočného hodovania jeleňov, sŕn a diviakov. Naozaj sme sa na chvíľu cítili ako v lese. V hre na veveričiakovo sme sa presvedčili, že nájsť jediný malý oriešok je pre veveričky obrovská práca. V závere veľkej lesnej výpravy sme plnili hlavný cieľ – postarali sme sa o uzimené vtáčatá z okolia našej školy. Ujovia lesníci nám priniesli dve vtáčie búdky, ktoré sme umiestnili v školskej záhrade. Porozprávali nám o tom, čo vtáčiky môžu v zime jesť a potom sme im pripravili v nových obydliach veľkú slnečnicovú hostinu. Bol to pre nás naozaj poučný deň. Ukončili sme ho sľubom, že budeme vždy v zimnom období myslieť na našich hladných a uzimených kamarátov v lese. A už počas tejto zimy sa pravidelne postaráme o našich nových vtáčích nájomníkov.

Zimná olympiáda
Pridané: 22. január 2017 / Text a Foto: Mgr. Mária Blanárová, Mgr. Martina Blašková

V piatok 20. januára sa rozhorel v Materskej škôlke v Slovenskej Ľupči olympijský oheň a naši prváčikovia boli toho svedkami. Prváci sú zdatní športovci. Neodradili ich ani silné mrazy a počas slnečného piatkového dopoludnia s plným nasadením súťažili spolu s kamarátmi škôlkarmi v zmiešaných družstvách. Disciplíny boli náročné, ale veľkí bojovníci ich hravo zvládli...Záprahy saní, bežkárske dráhy, hokej ....všetko zvládli. Múdre hlavičky vylúštili hádanky a odkliali tak Ľadové kráľovstvo. Za všetku vynaloženú snahu bol deťom odmenou sladký koláč, pravá olympijská medaila a diplom. Ďakujeme pani riaditeľke a pani učiteľkám z materskej školy za nádherné zážitky.