Malí divadelníci v ružovom
Pridané: 2. máj 2017 / Text: Mgr. Mária Blanárová / Foto: Mgr. Marcel Hlaváč

Koniec mesiaca apríl bol pre našich malých školákov na 1. stupni rozprávkový. Vďaka ZUŠ v Slovenskej Ľupči sme sa počas dvoch dní (26. a 27. apríla) mohli ocitnúť priamo v rozprávkových dejoch a zoznámiť sa s mnohými známymi a neznámymi rozprávkovými postavami. Najmenší...prváčikovia sa dokonca stali hercami a zahrali nám milý príbeh o troch lenivých prasiatkach z Papinkova, ktoré na vlastnej ružovučkej koži zistili, ako veľmi je dôležité kamarátstvo a priateľská pomoc...Malí herci boli naozaj úžasní a smelí na javisku. Trému schovali pod zvieracie kostýmy a hrali takmer profesionálne, za čo im srdečne gratulujeme. A na konci rozprávok zazvonil zvonec....no my vieme, že nie je koniec, lebo o rok k nám prídu opäť.

Jazyková exkurzia do Londýna
Pridané: 2. máj 2017 / Foto: Mgr. Denisa Mitterová

Za cieľom spoznávania nových kultúr a zdokonaľovania sa v cudzích jazykoch sa i tento rok, 19. až 23. apríla, 14 žiakov ZŠ Sama Cambela zúčastnilo na jazykovej exkurzii v Londýne. Svoje pocity a dojmy z návštevy metropoly Anglicka vyjadrili účastníci aj týmito slovami: „Skoré ranné vstávanie a dlhá cesta nás nakoniec doviedla do vytúženého Londýna. Hneď po príchode sme sa stihli zoznámiť s krásami tohto úžasného mesta a prezreli sme si Tower Bridge, Greenwich a niektorí z nás po prvýkrát vyskúšali aj jazdu metrom. V neskorých hodinách sme sa unavení ubytovali v multikultúrnych rodinách v mestských častiach Craydon a Sutton na okraji Londýna. Druhý deň ráno nás na stole čakali typické anglické raňajky. V tento deň, piatok, sme navštívili niekoľko múzeí – Múzeum vedy a techniky, Prírodovedné múzeum a iné. Videli sme aj mnoho známych osobností, ale, žiaľ, len ako voskové figuríny v Múzeu Madame Tussauds. Sobota nám ostala v pamäti najmä preto, že sme navštívili veľa miest, na ktoré sme sa tešili najviac – London Eye, Big Ben alebo Trafalgarské námestie. Rovnako sme sa tešili aj z nákupov na svetoznámej Oxford Street. Po dlhom a vyčerpávajúcom dni sme sa vybrali na cestu domov, ktorá ubehla veľmi rýchlo, keďže sme si tu našli množstvo nových kamarátov z iných škôl, ktorí boli na tejto skvelej exkurzii spolu s nami.“(Bianka Lipová) „Návštevu Londýna sme začali prehliadkou Greenwichu. Previezli sme sa metrom aj double-deckerom. V Múzeu voskových figurín Madame Tussaud sme videli „vymakané“ figuríny. V prírodovednom a technickom múzeu sme si prezreli horniny, minerály, biológiu v praxi. Dozvedeli sme sa o vzniku života na Zemi, o zemetraseniach. Tiež sme videli dinosaury a roboty. Jednoducho: Bolo to všetko WAU! Štvrtý deň sme pochodili pešo a prezreli sme si londýnske pamiatky, napr. Big Ben. Okrem prehliadok londýnskych pozoruhodností sme po príchode do Anglicka mali možnosť zažiť východ Slnka, cestu trajektom a obdivovať architektúru typických anglických domčekov.“ (Adam Bátory, Martin Cích, Branislav Jandura, René Horváth, Matej Kmeť, Erik Kvak, Dominik Pokorný, Laura Fodorová a Zuzana Patrášová) „V Londýne sa nám najviac páčilo na vyhliadkovom kolese Londýnske oko, odkiaľ bol prekrásny výhľad. Tiež bola zaujímavá cesta metrom, bolo to super. Bývali sme v rodine pri tete s dvadsaťročným synom v Suttone. Máme veľa pekných fotografií. Naozaj sa nám veľmi, veľmi páčilo.“ (Dávid Šara, Tomáš Rončák) „Z exkurzie do Londýna mám veľa pekných zážitkov. Pre mňa bolo najkrajšie v Múzeu voskových figurín Madame Tussaud. Bolo tam veľmi veľa figurín slávnych osobností a známych postáv – hercov, spevákov, rozprávkových bytostí, ba dokonca aj politika Trumpa. Dúfam, že sa tam ešte niekedy vrátim.“(Jakub Šperka)