Stretnutie s rodeným Írom
Pridané: 10. jún 2017 / Text: Žiaci piateho, siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka
Foto: Mgr. Denisa Mitterová

V stredu 7. júna sme si mohli na vyučovacej hodine precvičiť angličtinu so Seanom Donlonom, ktorý pochádza z Írska.
Pýtali sme sa ho rôzne otázky, na ktoré nám s radosťou odpovedal. Dozvedeli sme sa veľa o kultúre Írska, ale aj o tom, ako sa mu páči na Slovensku. Prezradil nám, že ochutnal aj tradičné slovenské halušky a veľmi mu chutili. Očarený bol aj krásou našich Tatier. Okrem toho, že sme si precvičili angličtinu, naučili sme sa aj pár írskych fráz. Sme radi, že sme sa s ním mohli stretnúť, a tým sa aj zdokonaliť v cudzom jazyku, získať nové skúsenosti a byť sebavedomejší pri rozprávaní sa s niekým, koho materinským jazykom je angličtina. Sean pochválil našu angličtinu a ocenil našu snahu porozprávať sa na rôzne témy. A o to nám všetkým išlo – trochu zmeniť bežnú vyučovaciu hodinu na voľný rozhovor o všeličom, čo nás zaujíma. Tu sú vyjadrenia niektorých z nás: „Toto stretnutie bolo veľmi príjemné.“ „Mohli sme oprášiť naše vedomosti z anglického jazyka.“ „Bol sympatický a milý, nemal problém odpovedať na naše otázky.“ „Na hodine so Seanom bolo fajn. Väčšinu som rozumela a dozvedeli sme sa veľa nového – niečo o Írsku, o jeho záujmoch a podobne. Mohol by prísť častejšie.“ „Napokon sme sa spolu aj zahrali a zasúťažili sme si v kresbe záhadnej príšerky podľa opisu v anglickom jazyku.“ Okrem iného sme sa od Seana dozvedeli, že žije na Slovensku už deväť mesiacov a naša krajina sa mu páči.

Exkurzia do Poľska
Pridané: 8. jún 2017 / Text: Martin Zajac, 8. B

Dňa 29. mája 2017 sa žiaci 8. a 9. ročníka našej školy zúčastnili exkurzie do Poľska. Navštívili sme známy koncentračný tábor Osvienčim a Brezinku (Auschwitz-Birkenau) a historickú časť mesta Krakov. V Osvienčime sme na vlastné oči mohli vidieť, ako to v tábore počas vojny prebiehalo, aké zverstvá tu Nemci robili a v akých podmienkach žili väzni. Prezreli sme si aj množstvo exponátov, ktoré sa zachovali po oslobodení tábora. Na rozdiel od predchádzajúcej prehliadky sme v Krakove mohli vidieť krásu historických budov, veľké námestie s budovou tržnice, krásny chrám s dvomi vežičkami a nezabudnuteľný hrad Wawel. Všetkým sa exkurzia veľmi páčila, čo potvrdzujú aj ich reakcie: „Keďže aj počasie k nám bolo naklonené, máme z exkurzie len tie najlepšie zážitky. Mali sme krásny autobus a šofér bol dobre naladený. Nakoniec sme mali v Krakove krátky rozchod a mohli sme si priniesť aj nejaké upomienkové predmety. Takže ísť do Krakova sa oplatí.“

Regionálne exkurzie
Pridané: 7. jún 2017 / Text: Žiaci štvrtej áááá / Foto: Mgr. Eva Kukučková

Celý rok sme sa na regionálnej výchove učili o Mikroregióne Pod Panským dielom, o obciach, ktoré sem patria, o ich prírodných zvláštnostiach, histórii a kultúrnych pamiatkach. Aby sme obce a život v nich nepoznali len z internetu, z čítania rôznych publikácií a z rozprávania, vybrali sme sa cez vyučovanie na exkurziu do jednej z najzaujímavejších. Do Španej Doliny. Videli sme veľa zaujímavého a zase vieme o trochu viac.