Třemošnice 2019
Pridané: 8. jún 2019 / Text a Foto: Mgr. Hana Dávidová

PONDELOK 20.5. Zavítali sme k našim českým kamarátom. Príchod bol plánovaný okolo 15. hodiny a o 17:00 nás čakala prehliadka v takzvanej Berlovej vápenke. Bohužiaľ, príchod sa nám oneskoril, a preto musela byť prehliadka zrušená. Každý český kamarát si zobral jedného z nás domov a program nám začal v rodinách. Väčšina išla na bowling, kde sme súťažili o prvé miesto, a ostatní išli na večeru alebo sa prešli po ich malebnom mestečku.

UTOROK 21.5. Ráno, keď sa schyľovalo k 9-tej hodine, čakalo nás privítanie v Kultúrnom dome v Třemošnici a tiež bol pre nás pripravený koncert pod vedením divadla Slunečnice z Brna. Všetci sme si to užili a povykrúcali, či už kamarátov, alebo naše pani učiteľky. Po skončení koncertu sme sa išli pozrieť do Třemošnickej galérie, v ktorej bolo veľa pekných umeleckých výtvorov. Poobede sme vyrazili Lovětníckou roklinou na zrúcaninu hradu Lichnice, kde sme si vypočuli mnoho zaujímavostí o tejto pamiatke. A potom už len dole a dole, aby sme sa vrátili domov. A tak sa opäť začal program v rodinách.

STREDA 22.5. Bol to deň, na ktorý budeme určite s radosťou spomínať. Autobusom sme vyrazili do Prahy, pocestovali sme metrom, pozreli sme si Chrám sv. Víta, Petřín a zrkadlové bludisko tiež neostalo bez našich stôp. A začalo nám pršať. Za sprievodu dažďa sme si prehliadli Staroměstské námestie, kde sme videli pražský orloj. Na Václavskom námestí sme mali rozchod. Po najedení vo fastfoodoch a kúpení suvenírov naša cesta mierila späť domov. Pri opúšťaní Prahy náš pekný výlet skomplikovala polícia. Pánovi šoférovi chýbali papiere, a tak sme stáli 2 hodiny. Vonku lialo ako z krhly, ale mali sme dáždniky, tak sme sa išli vyvetrať. Za tieto 2 hodiny sme sa stihli viac spoznať a dozvedieť sa o sebe nové veci. Po dlhom čakaní po nás prišiel iný autobus. Plní radosti sme prišli do Třemošníc. Počasie sa nezlepšilo, ale kedže to bol posledný deň, kedy sme ešte mohli spolu stráviť čas, tak sme sa schádzali buď u niekoho doma, alebo sme si išli dať koláč do miestnej cukrárne.

ŠTVRTOK 23.5. Radosť a smútok v jednom. Dojemné lúčenie s Čechmi a cesta domov.

Zdravý deň
Pridané: 7. jún 2019 / Text: zdravá škola / Foto: Mgr. Zuzana Muliková

5. jún sa na našej škole niesol v znamení zdravej výživy. Každý žiak si cez prestávku pochutnal na chutnom jablku a ovocnom džúse.

Výlet do Lučatína – Horský a Hronský náučný chodník
Pridané: 6. jún 2019 / Text: žiaci 7. ročníka / Foto: Mgr. Denisa Mitterová

Dňa 29. 5. sme išli na výlet do Lučatína. Stretli sme sa ráno o 8:30 hod. na vlakovej stanici v Slovenskej Ľupči. Odtiaľ naša cesta pokračovala do blízkej obce Lučatín, kde nás už čakal milý pán sprievodca. Počasie nám celkom vyšlo. Počas prechádzky Horským náučným chodníkom sme mohli vidieť krásnu prírodu a mnohé altánky a prístrešky na opekanie. Niektorým sa nám po blate aj šmýkalo, preto sme si museli zvoliť ľahšiu cestu. Počas cesty sme si spievali a na niektorých miestach nám pán sprievodca niečo porozprával o výstavbe chodníka alebo o biotope v tejto oblasti. Urobili sme si pekné spoločné fotky a po okruhu poza dedinu sme prešli okolo veľkej skaly, popri ktorej sme prešli pomocou držania sa kovových reťazí. Bolo to veľmi zaujímavé a napínavé, hoci nie všetci sme šli touto náročnou cestou. Následne sme išli na obed do penziónu Grajciar, kde na nás čakali pripravené hry a občerstvenie, ktoré sme si objednali z bohatej ponuky jedál. Po občerstvení sme sa znova vrhli na príjemné aktivity, čo nám pripravili, a hrali sme rôzne hry ako futbal, bedminton, alebo sme liezli po lanových preliezkach, či skákali na trampolíne. Neskôr sme sa vybrali pozrieť si ďalší náučný chodník, takzvaný „Hronský“, kde sme si obzreli pláž rieky Hrona. Ale keďže sa počasie zhoršilo, vrátili sme sa na autobusovú zastávku pri Grajciari a aj keď trochu mokrí, ale plní zážitkov z výletu, sme sa vracali domov.