To najlepšie na záver... školského roka
Pridané: 31. jún 2019 / Foto: Juliana Horváthová, 8. B

Jednotkársky výlet
Pridané: 27. jún 2019 / Text a Foto: Mgr. Dana Haviarová

Aj v tomto školskom roku sa konal obľúbený, už tradičný jednotkársky výlet, na ktorom sa každoročne zúčastňujú čistí jednotkári prvého stupňa. Tentoraz sme zavítali do sveta objavov do ATLANTISU v Leviciach. Zoznámili sme sa s tými najzaujímavejšími faktami z vesmíru, preniesli sme sa do dôb druhohôr a spoznali jedinečný svet dinosaurov, ponorili sme sa do virtuálneho sveta plného zážitkov a taktiež vyčarovali maxi bubliny. Všetko toto sme mohli zažiť aj vďaka sponzorom, ktorí na tento výlet prispeli. Srdečne ďakujeme!

Jednotkársky výlet / 27. 6. 2019 / fotogaléria »

Exkurzia - Osvienčim
Pridané: 22. jún 2019 / Text a Foto: žiaci 9. B

Po skorom rannom budíčku sme 17. júna o trištvrte na štyri nastúpili do autobusu smer Krakow a Osvienčim. Keď sme po dlhej ceste, ktorú si mnohí z nás krátili spánkom, dorazili do Krakowa, prezreli sme si hrad Wawel s hradnou katedrálou a rinek glowny s tržnicou. Prešli sme sa po veľmi peknom námestí, kde sme mali neskôr rozchod. Šli sme sa najesť a popozerať stánky so suvenírmi. Potom sme sa presunuli do autobusu, ktorý nás odviezol do Osvienčimu. Tam sme pred vstupom museli prejsť kontrolou, po ktorej nám rozdali slúchadlá, cez ktoré sme počas prehliadky počúvali sprievodkyňu. Videli sme miesta, kde väzni, najmä židia, pracovali, spávali aj zomierali. Z niektorých informácií a vystavených exponátov - vlasy ostrihané zavraždeným väzňom, detské topánočky či kuchynský riad, o ktorom si mysleli, že ho budú potrebovať – doslova behal mráz po chrbte. Bol to čudný pocit stáť na miestach, kde počas vojny zomrelo viac ako milión ľudí, ktorí tiež mali svoje sny. Nasledovala prehliadka Brezinky. Po takmer štyroch hodinách sme sa vrátili do autobusu. Čakala nás dlhá cesta domov. Bolo takmer desať, keď sme unavení vystúpili z autobusu. Bola to asi najdlhšia exkurzia, ale určite budeme na ňu dlho spomínať.

Aktívna vyučovacia hodina dejepisu na hrade
Pridané: 22. jún 2019 / Text a Foto: Mgr. Janka Oláhová

V stredu 19. júna sme sa so žiakmi 6. ročníka zúčastnili aktívnej hodiny dejepisu na Ľupčianskom hrade. Deti počas prehliadky spoznávali históriu hradu a dozvedeli sa mnoho zaujímavosti, o ktorých doposiaľ ani netušili. Po prehliadke hradu si žiaci upevnili svoje novonadobudnuté vedomosti v krátkom kvíze.