školský parlament »
Stanovy školského parlamentu pri ZŠ Sama Cambela

« predchádzajúca strana


Článok 4: Zásady parlamentu
1. Schôdzu vedie predseda školského parlamentu alebo poverený člen ŽP.
2. Členovia školského parlamentu rešpektujú vôľu jednotlivcov zapojiť sa do diskusie.
3. Predsedajúci má právo vylúčiť účastníka školského parlamentu zo zasadnutia, ak nepatričným správaním narušuje hladký priebeh zasadnutia.
4. Každý účastník zasadnutia školského parlamentu je povinný správať sa tak, aby svojim správaním nenarušil hladký priebeh zasadnutia.
5. Každý účastník zasadnutia školského parlamentu má právo vyjadriť svoj názor prihlásením sa o slovo a zapájať sa do diskusie.
6. Súčasťou uznesenia môžu byť otázky žiakov na vedenie školy a pedagogický zbor a naopak.
7. Zo zasadnutia sa urobí stručný zápis.
8. Predsedníctvo parlamentu má právo zvolať mimoriadne zasadnutie na návrh ktoréhokoľvek zástupcu či pedagogického pracovníka, pokiaľ uzná, že predložený problém neznesie odklad.

Článok 5: Zasadnutia školského parlamentu
1. Program rokovania školského parlamentu zostavuje predseda školského parlamentu spolu s pedagogickým zástupcom parlamentu. Ostatným členom ho zverejňuje najmenej 2 dni dopredu. Poslanci ho dostanú písomne od podpredsedu školského parlamentu.
2. Počas každého rokovania sa vedie zápisnica (dátum rokovania, menný zoznam prítomných členov, pozvaných hostí, program schôdze, prerokované problémy, návrhy, podnety, výsledky hlasovania), ktorú zapisuje člen pedagogického zboru. Každá zápisnica bude prednesená riaditeľovi školy.
3. Činnosť školského parlamentu sa bude riadiť podľa štatútu, ktorý bol vypracovaný a schválený členmi školského parlamentu.
4. Na zmenu štatútu, jeho doplnenie je potrebná nadpolovičná väčšina členov.

Článok 6: Kompetencie členov školského parlamentu
6.1. Predseda školského parlamentu
1. Zasadnutie školského parlamentu zvoláva jeho predseda. 2. Predseda parlamentu má právo dvoch hlasov v prípade rovnosti hlasov. 3. Predseda parlamentu je volený na jeden školský rok tajným hlasovaním. 4. Mimoriadne zasadnutie školského parlamentu môže zvolať len predseda parlamentu, alebo vtedy ak o to požiada nadpolovičná väčšina „poslancov“. 5. Všetky podnety, pripomienky, návrhy prednesie predseda parlamentu spolu s učiteľom riaditeľovi školy. 6. Informácie získané počas zasadnutia s pánom riaditeľom oznámi na ďalšom zasadnutí. 7. Predseda školského parlamentu má celkový prehľad o akciách, ktoré parlament pripravuje. 8. Predseda parlamentu rozdeľuje úlohy jednotlivým poslancom pri akciách. 9. V tomto školskom roku zástupcom – predsedom žiackeho parlamentu je Lucia Zajacová.
6.2. Podpredseda školského parlamentu
1. Podpredseda vypracúva a rozdáva pozvánky na zasadnutia parlamentu. 2. Pomáha s propagáciou školského parlamentu. 3. Pomáha predsedovi školského parlamentu. 4. V prípade neprítomnosti predsedu parlamentu vedie zasadnutie parlamentu. 5. V tomto školskom roku zástupcom – podpredsedom školského parlamentu je Silvia Jakubíková.
6.3. Nástenkár školského parlamentu
1. Nástenkár školského parlamentu má na starosti obnovovanie nástenky vo vestibule školy. 2. Nástenku musí meniť minimálne raz za mesiac. Ak je informácií viac môže častejšie. 3. Nástenkár školského parlamentu úzko spolupracuje s predsedom parlamentu a pedagogickým zástupcom. Tí mu môžu poskytnúť informácie počas školského roka, ktoré je potrebné uverejniť.

Článok 7: Úlohy poslanca školského parlamentu
1. Poslanec školského parlamentu je povinný povedať všetko, čo sa dozvedel na parlamente na triednickej hodine vo svojej triede. Na triednickej hodine si po dohode s triednym učiteľom, učiteľkou dohodne pevne stanovený čas, ktorý bude na každej triednickej hodine využívať.
2. Na každé zasadnutia si poslanci nosia zošit (slovník), do ktorého si zapisujú všetko, čo na parlamente rozoberú. Z druhej strany si píšu otázky svojich spolužiakov, ktoré chcú prediskutovať na parlamente.
3. Zapája sa aktívne do činností, akcií školského parlamentu.
4. Navrhuje a organizuje akcie školského parlamentu.
5. Zánik členstva v školskom parlamente: a) vystúpením poslanca, b) vylúčením poslanca z dôvodu neúčasti, alebo iného priestupku, c) zánikom školského parlamentu.



« predchádzajúca strana / nasledujúca strana »