zo života školy >>
  ŠKOLA S REGIONÁLNOU VÝCHOVOU / konferencia
  Pridané: 9. december 2013
Dňa 29.11.2013 sa v Dome Matice slovenskej v Banskej Bystrici uskutočnila celoslovenská výročná konferencia pod názvom Škola s regionálnou výchovou. Konferenciu zorganizovalo Združenie pedagógov zo škôl s regionálnou výchovou za finančnej podpory Banskobystrického samosprávneho kraja.

Konferenciu slávnostne otvoril poetickým slovom herec a recitátor Jozef Šimonovič a všetkým zúčastneným poprial príjemné rokovanie. Správu o činnosti združenia predniesol Mgr. René Kováčik, riaditeľ združenia, a vo svojom príspevku uviedol aj vízie činnosti združenia do roku 2014. Privítal aj zástupcov materských škôl, ktoré sa prvýkrát stretli na konferencii s cieľom tvoriť sekciu združenia. Po príhovore nasledovalo slávnostné odovzdanie certifikátov školám, ktoré počas roku prešli akreditáciou.   /// čítaj viac ...
Pridané: 23. november 2013 / Text: Mgr. Viera Flašková
Záložka do knihy spája školy
Do projektu Záložka do knihy spája školy sa zapájame tradične. Tento rok nás troška zaskočila téma – „Namaľuj mi svojho obľúbeného literárneho hrdinu“, no deti sa snažili. Najviac však svoje obľúbené postavy lepili alebo ostali pri klasickej technike robenia záložiek.
  Otvorenie regionálnej izbice
  Pridané: 27. október 2013
Aby odkaz našich predkov mal svojich dedičov, aby sa dnešná mladá generácia vedela pozrieť na minulosť inými očami, aby dokázali načúvať múdrej vrave svojich predkov, sa chceme postarať na hodinách regionálnej výchovy. Naša Základná škola v Slovenskej Ľupči zriadila pre účely vyučovania regionálnej výchovy vo svojich priestoroch regionálnu izbicu.
Žiaci sa môžu takýmto názorným spôsobom oboznámiť s tým ako žili naši starí a prastarí rodičia a preniesť sa o niekoľko desaťročí do minulosti.   /// čítaj viac ...
Deň tradičných remesiel
Pridané: 25. október 2013 / Text: Mgr. Jana Krížová, Mgr. Renata Maloveská, Mgr. Marcela Kramcová
Dňa 23. októbra 2013 sa konal na Základnej škole v Slovenskej Ľupči už tretí ročník podujatia Deň tradičných remesiel.
Tento rok sa spojili žiaci 1. i 2. stupňa a tak sa celá škola ponorila do čias minulých, keď sa zvuk tesárskeho dláta, či hrnčiarskeho kruhu ozýval z viacerých domov v obci. V každej triede sa žiaci oboznámili s dvomi tradičnými remeselnými technikami, pripomenuli si tradičné piesne a zvyky. Tak ako každý rok, aj tento nám prišli pomôcť pani Martuška a Janka z Domu remesiel. Okrem nich však prišli predviesť svoju remeselnícku zručnosť aj v súčasnosti zdatné remeselníčky – medovnikarka, hrnčiarka, paličkárka a i. Do nôty nám hral známy ľupčiansky gajdoš Ľubo Tatarka. Tento rok sa pri príležitosti Dňa tradičných remesiel uviedla do praxe aj Zbierka piesní našich materí, ktorú zostavili samotní učitelia školy. Popri Čítanke o Slovenskej Ľupči bude ďalším vhodným materiálom na výučbu regionálnej výchovy, výchovy k poznaniu a hodnotám nášho národa. Táto akcia sa konala vďaka finančnej podpore Matice slovenskej, ktorej záujmom je aj takouto formou priblížiť mladej generácii národnú históriu a bohatstvo. Zažili sme mnoho zábavy, veľa sme sa naučili a najmä sme si uvedomili pracovitosť, vytrvalosť a najmä precíznosť tvorby našich predkov, ktorých odkaz je do súčasnosti živý.
Pridané: 28. máj 2013 / Text: PaedDr. Jana Krížová, PhD.
Šarkaniáda
Dňa 22.10.2013 sa opäť ako po minulé roky stretli na lúke pod Ľupčianskym hradom krásne farebné šarkany s dlhými chvostmi a nadšenými deťmi.
Akciu pripravili učitelia 1. stupňa ZŠ v spolupráci s MO MS v Slovenskej Ľupči, DMS v Banskej Bystrici. Počasie nám prialo a nezapršalo, tak všetci malí šarkanisti mohli predviesť svoju zručnosť, rýchlosť a obratnosť. Tento rok sa nás zišlo naozaj veľmi veľa a nad Slovenskou Ľupčou lietalo cez 100 šarkanov. Hodnotili sme okrem najkrajšie vyrobeného šarkana, aj najrýchlejšieho, najdlhšie letiaceho, najsnaživejšieho, najusmiatejšieho šarkana a pod. Akcia sa všetkým páčila a domov sme šli s úsmevom a nadšením.
<< staršie príspevky