Na mliečnej farme u Hiadlovských
Pridané: 31. október 2016 / Text a Foto: Mgr. Zuzana Fillová

Aj tento školský rok sa naša škola zapojila do celoslovenského projektu, Hovorme o jedle. Žiaci 6. B triedy navštívili mliečnu farmu Braunvieh rodiny Hiadlovských. Ani tentoraz nesklamali a výklad tety Janky Hiadlovskej bol veľmi pútavý a podrobný. Previedla nás po farme, ponúkla nielen mliekom a zrejúcim syrom, ale aj domácimi jabĺčkami. Okrem teliatok a býčkov, ktoré sme aktívne chovali, nás milo prekvapilo aj šesť roztomilých šteniatok. Nakukli sme do miestnosti určenej na dojenie a potom do syrárne, aj keď z hygienických dôvodov, len cez presklené dvere.
Do projektu sa aktívne zapojili aj dievčatá z 8. A triedy. Ukázali, že sú šikovné nielen v triede, ale aj v novučičkej školskej kuchynke. Zrealizovali recepty z mliečnych výrobkov a všetko im vyšlo na jednotku. Ich puding, ovocná torta z kyslej smotany, syrové jednohubky, či banánovo-mliečny koktail, chutili naozaj vynikajúco. Žiaci chemického krúžku svojim pokusom dokázali prítomnosť laktózy v mlieku.

Hovorme o jedle - prezentácia »
Dôkaz laktózy v mlieku / pokus - video »

Spoločné čítanie rozprávky
Pridané: 30. október 2016 / Text a Foto: Mgr. Michal Bacík

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu zorganizovalo 24. októbra v rámci Roka čitateľskej gramotnosti aktivitu Spoločné čítanie rozprávky v základných školách na celom území Slovenska. Do tejto iniciatívy sme sa zapojili aj my a v tento deň, ktorý je Medzinárodným dňom školských knižníc, čítali naši žiaci na hodinách slovenského jazyka a literatúry slovenské ľudové rozprávky. Cieľom tejto iniciatívy bolo podporiť vzťah detí a žiakov k čítaniu.

Exkurzia Hronský Beňadik - Levice - Nitra
Pridané: 26. október 2016 / Text: Matej Kmeť, 7. B / Foto: Evka Bartošová, 7. A

V utorok 11. októbra ráno o 7:45 sme nasadli do autobusu smer Hronský Beňadik. Keď sme tam dorazili a vyšli sme ku kláštoru, v kostole nás čakal pán farár Gajdoš, ktorý bol naším sprievodcom. Najprv nám porozprával o histórii kláštora aj rehole benediktínov. Potom nám ukázal zaujímavosti kostola, medzi ktoré patria krypta rodu Koháriovcov, mauzóleum, socha Krista s pohyblivými ramenami… Povedal nám aj to, že benediktíni stavali svoje kostoly ako záhrady. A naozaj. Stĺpy kostola pripomínali palmy. Z krásneho gotického kostola sme sa presunuli do rovnako krásnej kaplnky, kde sa nachádza relikvia Kristovej krvi a kde trávil veľa času Matej Korvín. Napokon sme prešli na dvor, kde sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí napr. že mnísi používali tzv. slnečný systém na určovanie režimu dňa. Prehliadka skončila, my sme nastúpili do autobusu a hor sa do Levíc! V Leviciach vo vedeckom centre Atlantis sme si vyskúšali všelijaké ,,vedecké hračky“. Potom nám rozprávali o ľudskom tele, skúšali sme si umelé dýchanie alebo ošetriť otvorenú zlomeninu. Keď sme skončili, prešli sme do miestnosti s veľkými bublifukmi, kde sme fúkali aj 1,5 metra dlhé bubliny! Čas ale plynul, a tak sme museli ísť ďalej. Keď sme vystúpili v Nitre, zamierili sme na hrad. Na ceste k nemu sme prešli okolo Kostola sv. Petra a Pavla, kde nám dali brožúrky Pátranie po hradnom poklade, ktoré sme po ceste počas zastávok vypĺňali a ktoré nás mali doviesť k sladkému pokladu. Potom sme prešli okolo sochy kniežaťa Pribinu, popri Corgoňovi a morovom stĺpe. Na hrade sme najprv zamierili do Katedrály sv. Emeráma, ktorá sa skladá z troch častí. Horný a Dolný kostol sú barokové a Pribinova kaplnka je románska a gotická. V Dolnom kostole je hrob kardinála Korca. Po prehliadke katedrály sme vyšli na nádvorie s hlbokou studňou a prekrásnym výhľadom na Nitru. Nasledovala prehliadka Diecézneho múzea, v ktorom sme videli staré listiny aj zlaté monštrancie a iné cennosti. Tam nás čakal aj náš sladký poklad. Ostávala už len cesta domov. Tá nám ubehla rýchlo. O pol siedmej sme sa, aj keď s malým meškaním, ale živí a zdraví vrátili domov.