Zápis do prvého ročníka
Pridané: 12. apríl 2017 / Foto: Mgr. Marcel Hlaváč

Plavecký výcvik
Pridané: 12. apríl 2017 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Plavecký výcvik sa organizuje ako súčasť povinného vyučovania telesnej výchovy. A to sa udialo aj v našej škole v termíne 6. - 12. 4. 2017 pre žiakov 3., 4. a 6. ročníka. Žiaci sa oboznámili s vodným prostredím, vyskúšali si rôzne spôsoby dýchania, ponárali sa, lovili hračky z dna bazéna, ale aj navštívili paru alebo tobogan, a to všetko s cieľom odbúrať strach. Postupne si osvojili splývavú polohu, učili sa pohybovať vo vodnom prostredí. Učili sa plavecký spôsob prsia, kraul a znak. Pri nácviku používali rôzne pomôcky, ktoré pre nás zabezpečila škola - plavecké dosky, slíže a vodné hračky. Dôležitý bol aj nácvik súhry horných a dolných končatín so správnym dýchaním. Precvičili sme rôzne polohy tela vo vode - stojky a kotúle. Cieľom plaveckého výcviku bolo zaplávať aspoň jedným plaveckým spôsobom správne čo najdlhšiu vzdialenosť bez zastavenia. A to sa všetkým žiakom podarilo. V závere výcviku sme výkony žiakov vyhodnotili a všetci dostali "mokré vysvedčenie".

Plavecký výcvik / fotogaléria »

Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici
Pridané: 10. apríl 2017 / Text: žiaci 5. A a 5. B triedy

My, žiaci 5. ročníka, sme v stredu 5. apríla cestovali na exkurziu do Banskej Bystrice navštíviť Literárne a hudobné múzeum. Po príchode do múzea nás rozdelili na dve skupiny. Jedna skupina žiakov išla do hudobného a druhá do divadelného oddelenia. Potom sme sa vymenili. V hudobnej časti sme si prezreli hudobné nástroje – píšťalky, fujary, trúby, zvonce a iné. Ujo sprievodca nám porozprával o histórii nástrojov, o ich výrobe. Zvuky niektorých sme si mohli sami vyskúšať. Laura nám aj zahrala. V divadelnom oddelení sme mali možnosť požičať si všetky druhy bábok – marionety, javajky, maňušky. Zahrali sme si rozprávku Snehulienka a sedem trpaslíkov v modernej úprave. V múzeu bolo super! Páčili sa nám aj bábky, aj nástroje.

Úspech gymnastov
Pridané: 9. apríl 2017 / Text a Foto: Mgr. Alena Luptáková

Akrobacia, hrazda, preskok, lavička, šplh či člnkový beh, to sú disciplíny gymnastického štvorboja družstiev dievčat a chlapcov. A o tom, že vieme zostavy zacvičiť takmer presne a s eleganciou, svedčia aj výsledky z okresného kola súťaže, ktoré sa uskutočnilo 31. 3. 2017.
Kategória A dievčatá – 3. miesto - Timea Slašťanová, Alexandra Vrbická, Tereza Roskošová, Carolina Kubove, Romana Klimentová. Kategória A chlapci – 2. miesto a postup na krajské kolo – Tomáš Houška, Matyáš Laštiak, Matúš Brodek, Jozef Polievka, Kristián Beňo. Kategŕia B dievčatá – 4. miesto – Veronika Hlaváčová, Tanja Gregušová, Eva Oravcová, Petra Drbiaková. Kategória B chlapci – 2. miesto a postup na krajské kolo – Lukáš Hlaváč, Adrian Bača, Šimon Foltány, Adam Solárik, Martin Šidlo.
Na krajskom kole, ktoré sa konalo dňa 6. 4. 2017, sa v telocvični ZŠ Golianova v Banskej Bystrici už od 9.00 hodiny rozbehli tuhé boje o postup na M-SR. A gymnasti opäť nesklamali. Najskôr to boli chlapci kategórie A, ktorým na záverečnom nástupe zažiarili očká a úsmev nemizol z tváre, keď si preberali diplom a pohár za 1. miesto, a tým zároveň aj postup na M-SR, ktoré sa uskutočnia 3. 5. 2017 na ZŠ Svätý Peter. Potom prišli na rad chlapci kategórie B. Po tuhom boji a vyrovnaných výkonoch, len so stratou 1,25 bodu, si prebrali diplom a pohár za 2. miesto. Všetkým gymnastom, chlapcom aj dievčatám, ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy a držíme palce na M-SR.

Úpravy chodníka na Hôrku v rámci akcií Zelenej školy
Pridané: 7. apríl 2017 / Text: Bianka Bučková, 8. B

V utorok 4. apríla 2017 sme sa zúčastnili na akcii, zameranej na vyčistenie a úpravu chodníka na Hôrku v Slovenskej Ľupči. Po šiestej vyučovacej hodine sme sa žiaci 8. B triedy a niekoľko žiakov z 5. A spolu s triednym učiteľom a niektorými rodičmi stretli pred budovou školy, aby sme sa vydali na cestu smerom k Hôrke. Po príchode na miesto sme si rozdelili úlohy, rozdali sme si náradie, igelitové vrecia, natiahli sme si pracovné rukavice a začali sme sa posúvať smerom nahor. Začali sme zbierať smeti. Najviac bolo sklenených a plastových fliaš. Keď sme prišli až na koniec chodníka – až k dvojkrížu − a vyzbierali sme všetky odpadky, schytili sme hrable a hop! Išli sme hrabať lístie. Lístia tam bolo dosť, a hrablí málo, tak sme sa po úsekoch striedali. Dospelí zas ostrihali ovisnuté konáriky a neposlušné korienky, ktoré zavadzali pri chôdzi po chodníku. Za dobré dve hodinky sme vykonali práce viac než dosť – do polovice sme naplnili tri veľké igelitové vrecia, ostrihali prebytočné prútie a odhrabali z chodníka lístie s nastrihanými konárikmi až po prvú lavičku. Po brigáde nám ostal dobrý pocit, že sme aj my pomohli vyčistiť aspoň malý kúsok prírody. A taktiež že sa tam môžeme ísť kedykoľvek prejsť bez toho, aby nám smeti kazili dojem z prechádzky.