Čitateľská súťaž pre žiakov základných škôl
Pridané: 19. jún 2017 / Text a Foto: Mgr. Eva Kukučková

Pri príležitosti Roka čitateľskej gramotnosti vyhlásil Peter Plavčan, minister školstva vedy, výskumu a športu SR „Čitateľskú súťaž pre žiakov základných škôl“, ktorej slávnostné vyhodnotenie sa konalo 13. júna 2017 v priestoroch Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Keďže kampaň na podporu čítania sa v tomto roku nesie v znamení hesla „Myslenie je pohyb“, zameranie súťaže bolo prepojené so športom. Úlohou mesačnej čitateľskej súťaže bolo vždy prečítať knihu, ktorá spĺňala určité kritérium a žiaci mali pútavo o nej napísať vlastný čitateľský zážitok. Žiaci, ktorí sa zapojili do súťaže každý mesiac alebo sa zúčastnili aspoň na troch kolách a zároveň preukázali, že sú aktívnymi športovcami, prípadne začali športovať, postúpili do hlavnej čitateľskej súťaže.

Do spomínanej súťaže sa aktívne zapojili aj žiaci 3. A ZŠ Sama Cambela pod vedením triednej učiteľky Evy Kukučkovej. Od januára všetci žiaci pravidelne každý mesiac čítali knihy so športovou tematikou a svoj čitateľský zážitok posielali do súťaže. Celkovo sa do čitateľskej súťaže zapojilo takmer tisíc žiakov z viac ako 700 škôl. Ocenenie získalo devätnásť najlepších žiakov - autorov najlepších čitateľských zážitkov a 5 pedagógov, ktorí svojich žiakov do súťaže nielen prihlásili, ale ich aj úspešne viedli. Medzi jednotlivcami sme síce ocenenie nezískali, ale medzi pedagógmi bola ocenená Eva Kukučková – triedna učiteľka 3. A ZŠ Sama Cambela. Čítanie kníh je v živote človeka veľmi dôležité a nedá sa ničím nahradiť. V dnešnej digitálnej dobe sa vzťah detí ku knihám buduje ťažšie, a preto som veľmi rada, že aj vďaka tejto súťaži sa podarilo žiakom stráviť s knihami viac času. Podľa ich slov sa z nich vraj dozvedeli mnoho zaujímavostí z rôznych oblastí, a vraj to bola pre nich i zábava.

Olympijský deň
Pridané: 17. jún 2017 / Text: Barbora Burgerová, 9. A / Foto: Mgr. Alena Luptáková

Každoročne sa na pôde našej školy koná Olympijský deň pre žiakov I. stupňa, ktorý pre nich organizujú naši telocvikári. Nebolo tomu inak ani tento rok. Dňa 8. júna, okrem dvoch družstiev z našej školy, tu boli pretekári zo ZŠ Hiadeľ, ZŠ Podkonice, ZŠ Lučatín, ZŠ Ľubietová, ZŠ Hrochoť, ZŠ Medzibrod a ZŠ Poniky.

Všetci boli od skorého rána plní energie a nabudení podať čo najlepší výkon. Chlapci, ale aj dievčatá si ako správni športovci pozaväzovali šnúrky, poriadne sa rozcvičili a už netrpezlivo čakali na prvý výstrel. Súťažilo sa v štyroch disciplínach. Prvou disciplínou bol beh na 50 m, v ktorom nás žiaci našej školy výborne reprezentovali, a to aj vďaka silnej podpore od svojich spolužiakov. Potom sa dievčatá presunuli na skok do diaľky a chlapci na hod kriketovou loptičkou. Po krátkej prestávke si žiaci disciplíny vymenili a čakala ich záverečná štafeta na 4x50 m. Musím povedať, že počasie nám v tento deň veľmi prialo. Žiakom neprekážalo ani ostré slnko, aby mohli podať tie najlepšie výkony. Víťazom sa mohol stať len jeden. Pri vyhlasovaní výsledkov jednotlivcov sme neustále počuli ZŠ Sama Cambela, no budeme to počuť, aj keď sa bude odovzdávať putovný pohár? Nesklamali nás. Bojovali do poslednej chvíle a oplatilo sa. Putovný pohár zase raz držala v rukách Slovenská Ľupča.