čistý Ľupčiansky chotár »

ODPOVEĎ na VÝZVU za čistý Ľupčiansky chotár
Pridané: 6. apríl 2019 / Text a Foto: žiaci 2. A triedy

MY z 2. A triedy sme vyčistili Hôrku nad cintorínom a pri dvojkríži.
Či si žiak, či dospelák PRIDAJ SA.

Dni Zelených škôl 2019 a naša odpoveď na výzvu
Pridané: 16. apríl 2019 / Text a Foto: žiaci 7. A triedy

Dňa 11. 4. 2019 sme sa rozhodli odpovedať na výzvu urobiť naše životné prostredie lepším a krajším. V popoludňajších hodinách sme sa stretli s úmyslom vyčistiť aspoň malú časť prírody, kam sa chodíme prechádzať či zabávať. Pripravili sme sa na to tak, že sme si vzali rukavice a vrecia, ktoré sme postupne zapĺňali všetkým, čo do prírody nepatrí. Boli to napríklad plastové fľaše, plechovky, obaly z cukríkov či kúsky skla. Do vriec sme tento odpad roztriedili a dali tam, kam je to určené – do kontajnerov. Pri tejto aktivite nám pomáhali mladí i starí, dokonca i tí najmenší. Pocítili sme radosť z dobre vykonanej práce, upevnili sme si vzájomné vzťahy a spoznali sme nových ľudí, ktorí nám pomohli čistiť naše okolie, za čo im ďakujeme. Dúfame, že naša práca a námaha pre skrášlenie prostredia nebude zbytočná. Napokon sme sa spoločne zabavili a rozhodli sa pokračovať v podobných aktivitách s nádejou, že tí, ktorí odpad odhadzujú tam, kam nepatrí, raz predsa len pochopia nesprávnosť a škodlivosť svojho konania.

Prvákom v ZŠ Sama Cambela to "NIE JE JEDNO ! ..."
Pridané: 28. apríl 2019 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD., Mgr. Eva Žaloudková

Že sú odpadky často hodené v prírode, že vidia znečistené rieky, že ľudia robia skládky v lesoch, že zvieratká často prídu o zdravie kvôli ľudskej ľahostajnosti, že ľudia nie sú zodpovední k prostrediu v ktorom žijú, že prírode mnohokrát nepomáhame a doma ani neseparujeme... a ako sa s tým všetkým popasovať?

Už prváci vedia, že najlepšie je začať od seba... a od svojich blízkych.
Preto dňa 26. apríla pozvali do školy svojich rodičov a starých rodičov, aby ich naučili to, čo sami vedia. Ako správne separovať, ktoré vyhodené veci sa ešte dajú využiť a ako dlho trvá v prírode rozklad jednotlivých odpadkov. Pripravili si názorné "prednášky", besedu a aktivity, a zisťovali, kto doma ako separuje. Ich rodičia a starí rodičia sa však vôbec nedali zahanbiť a všetky úlohy zvládli na "výbornú". Ďakujeme za ich záujem a podporu! Po skončení besedy prváci skonštatovali, že v ich domácnostiach sa bude ešte horlivejšie separovať ako dosiaľ :), lebo im to NIE JE JEDNO!

Nie je nám to jedno / 26. 4. 2019 / fotogaléria I. »
Nie je nám to jedno / 26. 4. 2019 / fotogaléria II. »

Chráňme si našu Zem
Pridané: 2. máj 2019 / Text a Foto: Tatiana Korbelová, Natália Venderlová 3. A

Aj my žiaci 3. A sme sa rozhodli zapojiť do "Dní zelených škôl". Na počítači sme vytvorili plagát, na ktorom boli obrázky s témou ochrany našej prírody. Nechýbali ani heslá: Nešpiňte našu prírodu, máme len jednu! a Chráňme si našu Zem! Plagáty nám rodičia pomohli vytlačiť na farebnej tlačiarni. Poslednú marcovú nedeľu sme sa stretli pri zmrzline a plagáty sme rozvešali po obci. Plagáty, ktoré nám zostali sme rozdali okoloidúcim ľuďom. Sme radi, že aspoň takto sme pomohli chrániť našu prírodu.