čistý Ľupčiansky chotár »

Ôsmaci čistili Driekyňu
Pridané: 3. máj 2019 / Text a Foto: žiaci 8. B triedy

Naša ZŠ Sama Cambela je zapojená do programu Zelená škola. Tento program chce aktivizovať žiakov ku starostlivosti o životné prostredie. Medzi aktivity Zelenej školy patrí napríklad čistenie Driekyne. Tejto činnosti sme sa zúčastnili aj my, žiaci 8. B triedy. V pondelok, 15. apríla, počas siedmej vyučovacej hodiny nám triedna pani učiteľka rozdala rukavice a vrecia, s ktorými sme išli do Driekyne. Zbierali sme odpadky okolo cesty, potoka, pri studničke a aj v altánkoch. Ľudia, ktorí tam chodia tráviť voľný čas za sebou nechávajú najviac odpadu. Zozbierali sme sklenené fľaše, plastové nádoby, papier, kovový a komunálny odpad, ktorý sme hneď triedili do jednotlivých vriec. Takmer celé vrece sme nazbierali plastov, ktoré najviac znečisťujú našu plánetu. Po dvoch hodinách čistenia sme vrecia naplnené odpadom uložili ku ceste, kde po ne prišlo, auto ktoré ich naložilo a odviezlo. Sme radi, že sa naša škola zapája do takýchto aktivít, lebo tak môžeme pomôcť životnému prostrediu a budeme radi, ak sa žiaci našej školy budú do týchto aktivít zapájať aj naďalej.

Ôsmaci učili spolužiakov, ako správne separovať odpad
Pridané: 6. máj 2019 / Text a Foto: žiaci 8. A triedy

Dňa 26. apríla žiaci 8. A pomáhali našej Zemi. Išli do školy do vedľajšej dediny Podkonice a ukazovali žiakom, ako sa má správne separovať, a poučili ich o používaní plastov, o EKO taškách, a mnohých ďalších veciach, ktoré by mohli pomôcť našej Zemi.

Piataci čistili Hôrku
Pridané: 21. jún 2019 / Text a Foto: žiaci 5. B triedy

Konečne nám prialo počasie a mohli sme ísť v pondelok 10. 6. 2019 s triedou 5. B zbierať odpad do prírody v okolí Hôrky. Našli sme veľmi veľa cigaretových ohorkov, plastových, ale aj sklených fliaš. Všetky smeti, čo sme našli, sme potom vyhodili do kontajnerov separovaného odpadu v obci. Našli sme aj čiernu skládku, ktorú sme nahlásili našej Zelenej škole. Mali sme dobrý pocit, že sme pomohli prírode.