Okienko Zelenej školy
Pridané: 24. október 2017 / Text: Matej Jakuš, 6. A / Foto: Mgr. Dana Haviarová

To, že naša škola patrí medzi Zelené už viete. Iste viete aj to, že je to program pre školy, ktoré chcú meniť seba a svoje okolie. 5. október bol pre nás výnimočný. Cestovali sme do Zvolena, aby sme si slávnostne prevzali medzinárodný certifikát a vlajku programu Zelená škola. Odovzdávania sa osobne zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Ocenenie získalo 110 aktívnych škôl, ktoré počas uplynulých dvoch rokov realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity s priamym zapojením žiakov. Ich cieľom bolo rozvíjať participáciu na škole, ponúkať zaujímavejšie formy vyučovania a znížiť vplyv školy na životné prostredie.

Exkurzia na Oravu
Pridané: 23. október 2017 / Text a Foto: Matúš Kučera, 9. B

Dňa 12. 10. 2017 sme sa my deviataci zúčastnili na exkurzii na Oravu. Boli sme spoznávať hlavne históriu Slovenska. Ako prvá nás čakala exkurzia v Ružomberku v továrni na výrobu papiera – Mondi SCP. Videli sme, ako vyzerá proces výroby papiera. Ďalšia zastávka bola v Jasenovej, kde sme sa šli pozrieť na rodný dom Martina Kukučína. Už vieme, že jeho pseudonym Kukučín vznikol najpravdepodobnejšie podľa prezývky jeho mamy – volali ju Kukuča, lebo sa na ľudí pozerala veľmi uprene. Boli sme aj v kostole v Leštinách. Počas jeho stavby platilo pravidlo, že nemôže byť použitý ani jeden klinec. Je to najmenší drevený artikulárny kostol na Slovensku s kapacitou tristo ľudí. Najzaujímavejšie v ňom bolo, že všetky jeho drevené steny aj strop boli namaľované tak, aby vyzerali ako mramor. Odtiaľ sme šli na prehliadku Oravského hradu. Tento hrad je známy aj tým, že sa tu nakrúcalo veľa známych filmov, ako napr. Sokoliar Tomáš alebo Láska na vlásku. Celý hrad je zaujímavý, preto by som každému odporúčal tam ísť. Ja som tu bol teraz už štvrtýkrát, ale išiel by som zas, lebo vždy, keď tam idem, dozviem sa niečo nové. Hodnotím túto exkurziu ako veľmi dobrú a teším sa na ďalšiu.

Bedminton
Pridané: 19. október 2017 / Text a Foto: Mgr. Alena Luptáková

Po vlaňajšom úspechu našich bedmintonistiek, sa nedali zahanbiť ani ich nástupkyne. Adriana Konvičná a Timea Barlová úspešne reprezentovali našu školu na okresnom kole v bedmintone žiačok ZŠ a OG, ktorého sa zúčastnilo 10 škôl. Turnaj prebiehal 18. 10. 2017 v YONEX ARÉNE – bedmintonovom centre v Banskej Bystrici, kde sa hralo naraz na 6 kurtoch. Po rozlosovaní do skupín sa začali boje o postup do semifinále. Svoju A skupinu vyhrali dievčatá s prehľadom a len jediná prehra v semifinále ich odsunula na 3. miesto. Domov sa teda dievčatá vracali unavené, ale šťastné, že úspešne nadviazali na predchádzajúce úspechy. Aďke a Timke gratulujeme k úspechu.

Noc výskumníkov
Pridané: 17. október 2017 / Text: žiaci 6. ročníka

29. septembra v piatok po vyučovaní o 15:00 hodine sme sa viaceré triedy stretli na vlakovej stanici v Slovenskej Ľupči. Vyrazili sme na akciu s názvom „Noc výskumníkov“, ktorá sa konala v SC Európa v Banskej Bystrici. Po príchode do nákupného centra nás čakali rôzne stánky, kde sme si mali možnosť vyskúšať mnohé veci, pokusy, niečo si vyrobiť, dokonca aj vyhrať. Vyskúšali sme si odposluch v tlmočníckej kabínke, zahrali sme sa na redaktorov, moderátorov, tlmočníkov. Videli sme aj pekné spoločenské tance, ktoré nám predstavili starší žiaci z rôznych škôl. Neskôr sme sa takmer všetci zhromaždili k pódiu, kde sme očakávali príchod youtubera Matúša. Moderátor vybral piatich z nás, ktorí sme vystúpili na pódium a Matúš nám dával otázky. Kto odpovedal správne na najviac otázok, mal možnosť vyhrať rôzne predmety ako napríklad zošit, pero, bluetooth slúchadlá, prenosnú nabíjačku, či dokonca smart hodinky, čo sa podarilo našej spolužiačke a kamarátke Laure a všetci sme sa spolu s ňou z výhry tešili.