Noc v škole / 1. jún 2018
Pridané: 10. jún 2018 / Text a Foto: Mgr. Mária Blanárová

Tento rok sa Noc v škole niesla pod heslom... „Zachráňme Zem...“ Všetko to začalo evakuáciou školy pre mimoriadnu situáciu ohrozenia existencie Našej planéty Zem. Pán riaditeľ dostal mail, v ktorom bolo napísané, že deti z našej školy vedia ako na to... ako Zem zachrániť.
Rozdelili sa do tímov, vymysleli si pokriky, mená a hlavne bojový plán. Vylúštili hádanky, našli indície a prišli na tajný kľúč, ktorý im odomkol dvere do zaujímavého popoludnia. Pripravili ho pre nich dobrovoľní hasiči z našej obce. Deti sa naozaj veľa dozvedeli o ich náročnej a dôležitej práci... Vyskúšali si hasičskú techniku, dokonca videli v priamom prenose, ako sa hasí horiaci dom. Až do neskorého večera deti plnili množstvo ďalších náročných úloh, až kým nezdolali 10 bojových krokov a nazaplnili svoj tímový krokovač stopami, ktoré postupne počas dňa aj večera získavali na rôznych stanovištiach. Najväčším dobrodružstvom je však pre deti každý rok spanie v spacákoch. Po náročnom záchrannom dni sa im v nich spalo ako vo vatičke... Bola to naozajstná cesta za dobrodružstvom a snáď sa Nám aspoň čiastočne podarilo to, čo sme chceli, a to, že sa Nám bude na Našej Zemi dobre žiť. „Krok za krokom každý deň, zachránime Našu Zem!“ Veľké poďakovanie patrí hasičom - dobrovoľníkom za perfektne pripravené popoludnie pre naše deti.

Noc v škole / fotogaléria »

Výmenný pobyt v Českej republike
Pridané: 10. jún 2018 / Text a Foto: účastníci výmenného pobytu

V októbri roku 2017 našu školu navštívili žiaci nám už známej českej školy z Třemošnice.
S touto školou sa naši žiaci poznali už z projektu Erasmus+ v rokoch 2016 - 2017, v ktorom bola zapojená ešte aj fínska škola. V mesiaci máj sme ich na oplátku prišli navštíviť my. Odchod nášho autobusu bol v pondelok 21. mája ráno. Cesta nám trvala osem hodín. V Třemošnici nás už čakali žiaci, u ktorých sme sa ubytovali. V utorok boli na pláne aktivity v okolí obce. Najprv bol v kultúrnom dome spevácky koncert, na ktorom panovala tanečná nálada. Po koncerte sme mali obed v školskej jedálni. Nasledovala ďalšia časť dňa - výlet na zrúcaninu Lichnice, ktorá sa nachádzala neďaleko školy. Zo zrúcaného hradu bol krásny pohľad na široké okolie a na zrúcaný hrad bol pekný pohľad zdola (hoci krajší by bol, keby hrad nebol zrúcaný). Po prehliadke hradu nasledovalo športové popoludnie, ktoré sa viacerým žiakom veľmi páčilo. Mali sme na sebe veľké nafukovacie vaky, v ktorých sme do seba narážali, a pritom sme sa nemuseli báť, že si ublížime. Táto aktivita bola jednou z najzábavnejších. V stredu sme mali exkurziu do Prahy. Viacerí žiaci z našej školy Prahu navštívili už v roku 2016 v rámci spomenutého projektu Erasmus+. Najviac sa nám páčilo Staré mesto a Karlov most, na ktorom bolo mnoho umelcov. Neskôr sme si užívali rozchod na Václavskom námestí. Po exkurzii sme išli na bobovú dráhu v Kutnej hore. Bobová dráha sa nám veľmi páčila, škoda len, že nám ju prekazil dážď, vďaka ktorému viacerí žiaci zmokli - vrátane pána učiteľa. Vo štvrtok ráno bol už deň odchodu, ale cestou späť sme sa zastavili ešte v malebnom zámku Žleby, ktorý bol neďaleko obce. Po ňom nasledovala už len dlhá cesta domov. Myslím, že tento výmenný pobyt obohatil naše školské týždne a daroval nám možnosť získať nové známosti, vedomosti a skúsenosti. Výmenný pobyt sa nám páčil a na spoločný čas s českou školou budeme spomínať v dobrom.

Jazyková exkurzia vo Viedni
Pridané: 10. jún 2018 / Text: T. Piliarkin (9. B) a žiaci 6. ročníka / Foto: Mgr. D. Mitterová

Dňa 28. mája 2018 sme boli na úžasnej jazykovej exkurzii vo Viedni, ktorú zorganizovala naša základná škola. O túto akciu bol zo strany žiakov značný záujem, a tak sme obsadili celý autobus. Dohodnutý zraz bol v pondelok ráno o piatej pred MKS. Hneď po nástupe do autobusu nám pani sprievodkyňa rozprávala o hlavnom meste Rakúska. Keďže sme vstávali zavčasu, počas trojhodinovej cesty autobusom niektorí ešte sem-tam dospávali. Najprv sme navštívili očakávanú čokoládovňu Hauswirth, v obci Kittsee, neďaleko Bratislavy. Dozvedeli sme sa, že sa svojimi výrobkami preslávila nielen v Rakúsku, ale aj po celej Európe. V čokoládovni sme si pozreli video o jej histórii, výrobe a rozvoze miestnej čokolády. Potom nás zamestnankyňa, ktorá bola zo Slovenska, previedla priestormi ich firmy. Pre mnohých bola najlepšia časť na konci, keď sme sa mohli ponúknuť výrobkami v miestnej čokoládovej predajni. Nejaké čokolády sme si pokúpili aj domov. Vo Viedni sme navštívili prekrásny zámok Schönbrunn, preslávený cisárovnou Sissi, ktorý patril Márii Terézii, Františkovi I. a ďalším významným osobnostiam. Prešli sme sa po luxusne zariadených izbách, kde bolo čo obdivovať. Uvideli sme aj nádherné záhrady patriace k zámku. Jednoducho, úžas! Slovami ťažko opísať toľkú krásu. Škoda, že sa smelo fotografovať iba vonku. Navštívili sme ešte prírodovedné múzeum, v ktorom sme si mohli pozrieť historické nálezy z rôznych období, ako napríklad kostry dinosaurov, rôzne zvieratá a aj zaujímavosti o vesmíre. Boli tam aj sopky a vzácne kamene. Po prehliadke múzea sme mali rozchod na námestí Stephansplatz v centre Viedne, kde sme mali možnosť navštíviť nádherný Dóm sv. Štefana, kúpiť si niečo na pamiatku, ale aj skočiť do obľúbeného McDonaldu. Po rozchode sme už čakali na náš autobus, ktorý nás odviezol domov. Táto jazyková exkurzia obohatila naše vyučovanie, vedomosti, skúsenosti, ale obohatila aj naše chuťové poháriky o chutnú čokoládu.