Na skládke komunálneho odpadu v Šalkovej
Pridané: 14. jún 2018 / Text a Foto: žiaci 6. ročníka

Dňa 12. júna sme sa zúčastnili na exkurzii v Šalkovej na skládke komunálneho odpadu. Ráno sme sa stretli pred školou a išli sme na vlakovú stanicu. Z vlaku sme vystúpili v Šalkovej a pokračovali v ceste pešo na skládku. Cesta tam bola celkom dlhá, ale pekná, popri nej rástli jahody, ktoré sme cestou späť aj zbierali. Keď sme prišli do areálu, čakal nás tam zamestnanec – náš sprievodca – Ing. Milan Mylbachr. Porozprával nám, ako to na skládke vlastne funguje, aké sú zabezpečenia, ako sa zakladajú skládky a pod. Neskôr sme sa išli pozrieť na jednotlivé skládky odpadu na vlastné oči. Bolo tam veľmi veľa smetí. Videli sme aj auto, ktoré vážilo 30 ton a slúžilo na to, aby sa smeti roztláčali a drvili na menšie kúsky. Exkurziu sme ukončili pri jazere, ktoré sa volá mŕtve. Voda z neho sa odvádza do Biotiky, kde sa čistí. Nakoniec sme išli na vlak a naspäť do školy, kde sme pokračovali vo vyučovaní 5. a 6. hodinou. Exkurzia bola veľmi zaujímavá a pekná.

Po šiestackych chodníčkoch
Pridané: 14. jún 2018 / Text a Foto: žiaci 6. ročníka

Ľubietová. Dňa 31. mája sme boli na exkurzii v Ľubietovej na Banskom náučnom chodníku. Prechádzali sme štôlňami - prvá bola malá, druhá úzka, tretia bola najväčšia a veľmi strmá. Najväčší zážitok sme mali, keď sme sa dostali do najvyššej štôlne. Počas výpravy sme našli rôzne krásne kamene s meďou alebo so železom, rôzne sfarbené ako napríklad malachit. Po ceste do Ľubietovej sme stihli v lese nájsť aj huby. V dedine sme si kúpili zmrzlinu a autobusom sme sa vrátili domov. Bolo to fajn.

Sliač. Tohtoročný 1. jún - Medzinárodný deň detí - sme strávili na Sliači. Bolo to tam ohromné. Pripravené boli ukážky vojenskej, policajnej a colnej techniky, ale aj leteckých modelov. Videli sme ukážky policajného zásahu, ukážky práce colníkov, penovú show vojenskej hasičskej jednotky, vojenskú kynológiu, ale aj koncert vojenskej hudby Banská Bystrica. Prezreli sme si zblízka stíhačky, lietadlá a rôzne autá. Videli sme Mig-29 nielen v oblakoch, ale aj na zemi. Bolo zaujímavé sledovať oblohu, keď z lietadla vyskakovali parašutisti na kruhových farebných padákoch. Mali sme možnosť zúčastniť sa aj na rôznych súťažiach. Podaktorí odvážlivci sa nebáli mokrého oblečenia a nechali sa pooblievať hadicou z hasičského auta. Menej odvážni sme sa skryli pred slnkom pod veľkým zeleným stanom. Chvíľu sme čakali, kým sa mokrí odvážlivci usušili. Vojaci mali pekné vystúpenie. Po programe na letisku sme pred odchodom domov boli aj vo zvolenskej Európe. Strávili sme naozaj pekný Deň detí.