Fašiangy „po našom“
Pridané: 3. marec 2019 / Základná škola Sama Cambela

Aj keď fašiangy končia až v stredu 6. marca, my sme ich pripomenuli práve dnes pečením voňavých pampúchov. Piekli sme ich v školskej kuchynke. Všade to rozvoniavalo ako v cukrárni. Po návode, ako čo robiť, sme sa pustili do práce. Na doske nás čakalo už pripravené cesto. Vyvaľkali sme ho a povykrajovali tvary pampúšikov. Pani učiteľka ich kládla opatrne do panvice s horúcim olejom. Keď už boli pekne do zlatista vypražené, povyberala ich na taniere, ocukrili sme ich a ochutnali. Boli chutné, fajné! Pochutnali sme si na nich všetci. Činnosti pri vaľkaní cesta, vykrajovaní tvarov pampúšikov a posýpaní ich cukrom si každý z nás mohol vyskúšať podľa záujmu.

Bábkové divadlo v našej školičke
Pridané: 3. marec 2019 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

V piatok sme pre našich žiakov pripravili dve zaujímavé predstavenia. Z Banskej Bystrice prišli herci z Bábkového divadla na Rázcestí a žiakom od 1. - 6. ročník zahrali krásnu rozprávku Princezná na hrášku. Išlo o príbeh, v ktorom princezná chcela zistiť, čo je to láska, avšak jej dvorné hráškodámy mali vlastné predstavy o jej ženíchovi. Ako to už v rozprávkach býva, nakoniec sa ten správny princ našiel, teda pribicykloval na hráškocykli. Pre žiakov 7. - 9. ročníka herci zahrali príbeh o prekonávaní rasistických prejavov a xenofóbie, alebo o problematike tolerancie rozdielnosti. Adaptácia poviedky Ireny Brežnej, List čiernemu synovi, bola pre žiakov príbehom mimoriadne silným nielen svojou témou, ale aj emóciou, ktorú so sebou v súčasnej dobe nesie. Inscenácia zobrazila príbeh bielej matky, ktorá porodila čierne dieťa. Veríme, že obe predstavenia naše deti nielen potešili, ale aj poučili a tešíme sa na ďalšie.

Bábkové divadlo v našej školičke / 1. 3. 2019 / fotogaléria »

Aj na prvom stupni zažiarili hviezdy...
Pridané: 2. marec 2019 / Text: Mgr. Mária Blanárová

V piatok 28. 2. 2019, v posledný februárový deň, sme na prvom stupni prvýkrát vyhodnotili hviezdy mesiaca. Stali sa nimi Terezka Roskošová a Jakub Seredy zo 4. A. Obaja boli odmenení diplomom a čokoládovou odmenou. Hviezdam srdečne gratulujeme.

Prváci a starostlivosť o vtáčiky
Pridané: 1. marec 2019 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Dňa 26. februára mali naši prváci besedu s pánom Imrichom Kováčom a jeho manželkou. V podstate tak trošku nadviazali na projekt piatakov, ktorí pred rokom vytvorené vtáčie búdky natreli a umiestnili v areáli školy. Popri tom sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií, vypočuli si spev jednotlivých vtákov a veselo zasúťažili. Prednáška sa nám veľmi páčila, a tak sme si dovolili pozvať manželov Kováčovcov opäť medzi nás, teraz už medzi prváčikov, aby im sprostredkovali krásy tejto témy, a aby sme skontrolovali vtáčie búdky, či si v nich našli "domček" vtáčiky. Bohužiaľ v našich búdkach zatiaľ žiadny vtáčik nezahniezdil, ale veríme, že raz nejaká sýkorka sa im poteší. Vtáčikom sme pripravili výživnú zmes semienok a tak dúfame, že tie naše v okolí školy hladovať nebudú. Ďakujeme za krásny deň.

Prváci a starostlivosť o vtáčiky / 26. 2. 2019 / fotogaléria »