Ľupčiansky čitárik 2019
Pridané: 3. jún 2019 / Text a Foto: Mgr. Eva Žaloudková

V stredu 29. 5. 2019 sa na 1. stupni ZŠ Sama Cambela konal už 12. ročník regionálnej súťaže v čítaní "Ľupčiansky čitárik“. Hlavným cieľom a poslaním súťaže je rozvoj čitateľskej gramotnosti u žiakov 1. stupňa ZŠ. Tento rok sa na našej súťaži zúčastnili žiaci prvého stupňa z 11-tich základných škôl a spoločne si medzi sebou zmerali sily v technike čítania a úlohách zameraných na čitateľskú gramotnosť. Celý deň sa niesol v príjemnej atmosfére a jeho vyvrcholením bolo vyhlásenie výsledkov s odovzdaním diplomov a krásnych kníh.

Celkové výsledky žiakov našej školy:

Richard Stanko (1. A) - 2. miesto
Anita Marková (2. A) - 1. miesto
Nela Babničová (3. B) - 2. miesto
Tereza Roskošvá (4. A) - 2. miesto

Víťazom srdečne blahoželáme a želáme mnoho úspechov v ďalších súťažiach.

Poďakovanie
Pridané: 29. máj 2019 / Text: Mgr. Michal Bacík

Dňa 28. mája 2019 Základná škola Sama Cambela, Materské centrum Kľúčik a Slovenský Červený kríž v Slovenskej Ľupči v spolupráci s Národnou transfúznou službou z Banskej Bystrice opäť zorganizovali bezpríspevkové darovanie krvi. Dobrovoľnými darcami sa stali členovia učiteľského zboru i občania Slovenskej Ľupče a okolitých obcí. Členovia mobilnej transfúznej stanice z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici uvítali niekoľkonásobných dobrovoľníkov a potešili sa aj účasti prvodarcov. Atmosféra pri odbere bola príjemná a chod školy darovanie vôbec nenarušilo. Všetkým dobrovoľníkom zo srdca ďakujeme a veríme, že sa opäť o rok stretneme znova, aby sme týmto hrdinským činom nezištne pomohli ľuďom, ktorí to budú potrebovať.

Prváci na triednom výlete
Pridané: 29. máj 2019 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD., Mgr. Eva Žaloudková

Na dnešný deň, 27. mája, sa tešili všetci prváci v našej školičke... Pretože šli na svoj prvý triedny výlet! A nie len tak "hocikam"... ale priamo do hlavného mesta detí, do Donovalkova! A keď tam prišli, toľko radosti sa pokope ťažko vidí, tešili sa zo všetkého. Zaujalo ich mesto a všetky dôležité budovy v ňom. Prekvapili ich zvieratká, najmä lamy, a tie sú vraj teraz v móde! A najviac sa potešili tomu, že po získaní farmárskeho osvedčenia a vodičského preukazu, si to celé celučičké mestečko, aj s farmou, mohli do sýtosti vychutnať. Hrali sa, kamarátstva otužovali, nové priateľstvá vytvárali, rozprávali sa i naháňali. Bol to deň plný zážitkov, a tak s úsmevom na perách, aj keď sa im veľmi nechcelo, domov odchádzali.

Prváci na triednom výlete / 27. 5. 2019 / fotogaléria 1 »
Prváci na triednom výlete / 27. 5. 2019 / fotogaléria 2 »

Druháci vedia čarovať
Pridané: 28. máj 2019 / Text: žiaci druhého ročníka / Foto: Mgr. Dana Haviarová

„Dni zelených škôl“ sme sa my, druháci, rozhodli urobiť po svojom. Všimli sme si, že kontajnery na plast v Slovenskej Ľupči často bývajú plné nepopučených plastových fliaš. Dlho sme rozmýšľali ako ľuďom vysvetliť, že do plastového kontajnera sa zmestí oveľa viac fliaš. S pomocou našich p. učiteliek sme vymysleli plán: 1. Celý jeden týždeň sme do svojich tried nosili prázdne plastové fľaše. 2. Napísali sme rodičom, aby sa prišli do našej školy pozrieť ako vieme čarovať. 3. Čarovaním, teda vysvetľovaním a praktickými ukážkami, sme rodičom predviedli ako treba triediť správne smeti, ktoré sme našli v komunálnom odpade. Najprv ho bolo dosť veľa, ale keď sme ho roztriedili, zostal iba zlomok z toho, čo sme našli na začiatku. 4. Čarovanie pokračovalo tak, že do prázdneho kontajnera sme dávali všetky naše plastové fľaše, už popučené, a nebolo ich málo. Plné vrecia plastových fliaš (cca 9) skončili po našom „čarovaní“ všetky v jednom kontajneri. Po skončení čarovania sme sa zhodli spolu s rodičmi na tom, že popučením každej jednej plastovej fľaše pred odhodením do kontajnera ušetríme veľa miesta, lebo vzduch do plastov nepatrí!

Druháci vedia čarovať / 10. 5. 2019 / fotogaléria »