Odmeňovanie žiakov za mesiac december
a vyhodnotenie zberu šípok

Pridané: 20. december 2019 / Text a Foto: Mgr. Michal Bacík, Lucia Hlaváčová a žiaci 6. A

Dňa 18. decembra 2019 sme opäť odmeňovali niektorých z našich žiakov. Za úspešnú reprezentáciu školy v rôznych súťažiach sme pochválili Alexandru Fašangovú. Šimona Foltányho sme ocenili za vlastnú tvorbu výrobkov a ich predaj na Vianočných trhoch. Sme radi, že môžeme oceniť aj nezištnú pomoc žiakov našim štvornohým kamarátom. Lianku Lenciovú sme odmenili pochvalou za realizáciu zbierky materiálnej pomoci pre opustené zvieratá v útulku Tuláčik v Brezne. Z úspechov a činov našich žiakov máme veľkú radosť a dobrý pocit, že robia dobré meno našej škole. Všetkým odmeneným srdečne blahoželáme.

Aj v tomto školskom roku sme sa opäť zapojili do celoslovenského súťažného projektu ZBER ŠÍPOK SPOLOČNE S LESMI SLOVENSKEJ REPUBLIKY. Malí i veľký strávili nejednu hodinu v prírode zberom sladkých voňavých plodov. A výsledok sa dostavil. Naša trieda 6. A sa umiestnila v rámci Slovenska na peknom 8. mieste. Najlepším zberačom v našej triede bola Alexandra Fašangová, ktorá nazbierala 137,5 kilogramov šípok a zároveň sa umiestnila spomedzi zberačov jednotlivcov na druhom mieste v rámci Slovenska. Veľkým ocenením bolo pre ňu stretnutie najlepších zberačov v Banskej Bystrici, kde prevzala svoju cenu z rúk Ing. Mariána Staníka, generálneho riaditeľa LESOV SR.

Šaliansky Maťko
Pridané: 20. december 2019 / Text: Mgr. Eva Žaloudková

12. a 13. decembra 2019 sa na našej škole uskutočnili školské kolá v prednese slovenskej povesti s názvom Šaliansky Maťko.
Žiaci súťažili v troch kategóriách a obsadili nasledovné miesta:

I. kategória /2. a 3. ročník ZŠ/ 1. miesto – Michaela Zajacová 3. B, 2. miesto – Anna Kováčiková 3. B, 3. miesto – Šimon Brieda 3. B.
II. kategória /4. a 5. ročník ZŠ/ 1. miesto – Lujza Filipková 5. B, 2. miesto – Tereza Roskošová 5. B, 3. miesto – Martin Binder 4. B.
III. kategória /6. a 7. ročník ZŠ/ 1. miesto – Alexandra Fašangová 6. A, 2. miesto – Ema Kováčiková 6. B, 3. miesto – Ciara Kubove 6. B, Eva Jakušová 6. B.

Všetkým žiakom blahoželáme a víťazom jednotlivých kategórií želáme mnoho úspechov pri reprezentácii školy v okresnom kole prednesu povesti Šaliansky Maťko v Banskej Bystrici.

Tínedžeri z iných kútov sveta u nás v škole
Pridané: 20. december 2019 / Text a Foto: Mgr. Michal Bacík

V utorok 10. decembra 2019 sme na našej škole privítali mladých ľudí z Kanady, USA a Taiwanu, ktorí študujú na stredných školách v Banskej Bystrici v rámci programu výmeny študentov. Valerie a Samantha pochádzajú z USA, Graydon z Kanady a Jeffrey z Taiwanu. Títo štyria mladí ľudia sa porozprávali so žiakmi piateho až deviateho ročníka na rôzne témy. Zaujímalo ich odkiaľ sú, aké majú zvyky vo svojej krajine, čo ich zaujíma alebo aj to, ako znie hovorená čínština. V tomto predvianočnom období sme chceli vedieť, ako trávia sviatky Vianoc so svojimi blízkymi a čo im tu bude cez tieto sviatky najviac chýbať, keďže ostávajú na Slovensku až do júla 2020. Predstavili nám svoje krajiny, povedali nám o mestách, v ktorých žijú, a pútavo rozprávali o kultúre a reáliách New Yorku, Tennessee, Saskatchewanu a Taiwanu. Zaujali takisto aj oblečením, v ktorom prišli. V rámci výmenného programu každý z nich dostal svoje sako a postupne si ich všetci zdobia suvenírmi od iných študentov z iných krajín. Našim žiakom sa páčilo, že títo mladí študenti rozumeli po slovensky a dokonca povedali po slovensky aj niečo o sebe, porozprávali, že im chutia halušky a krupica. Jef spomenul, že v Taiwane nemajú sneh, preto sa k nám tešil, aby uvidel sneh na vlastné oči.

Súťaž v zimnom aranžovaní
Pridané: 20. december 2019 / Text a Foto: Mgr. Alena Vojníková

Dňa 16. decembra 2019 sa opäť konala súťaž v aranžovaní, ktorú organizoval Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s CVČ Junior pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií pod názvom Zimné aranžovanie. Témou bolo obdobie Adventu a Vianoc.V súťaži sa umiestnili Alexandra Fašangová, žiačka 6. A triedy, ktorá získala druhé miesto v kategórii mladší žiaci a Vanesa Voskárová, žiačka 9. A triedy, ktorá sa umiestnila taktiež na druhom mieste v kategórii starší žiaci. Našu školu reprezentovali a krásnymi ikebanami a vianočnými dekoráciami nás potešili aj žiačka 6. B triedy Betka Milovská a Šimon Foltány z 8. B triedy. Všetkým ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.