Kvíz o Slovenskej Ľupči

Pavla Samášová, 7. A / 14. jún 2013

Každý by mal poznať svoje mesto alebo svoju obec, teda miesto, kde býva. Aj my žiaci siedmych ročníkov sme sa pustili do štúdia všetkých dostupných materiálov o Slovenskej Ľupči, aby sme sa pripravili na tradičný kvíz. Tento rok sa konal 3. júna v MKS.

A kto bol lepší? Súťažili dve päťčlenné družstvá 7. A a 7. B. Kvíz obsahoval súťažné kolá: historické, geografické, kolo významných osobností, chránených území... Otázky boli zamerané na vznik, pôvod, archeologické nálezy, historické budovy, rozlohu, polohu našej obce, Hrad Ľupča, ale aj chránené oblasti, rastliny, živočíchy. Preverovali sa aj vedomosti o známych osobnostiach ako Teodor Kaliský, profesor Plander, jazykovedec Samuel Cambel...

Okrem vedomostnej úrovne išlo aj o naše zručnosti. Nebolo jednoduché za dve minúty napísať dvadsať slov, súvisiacich s Turíčnym jarmokom, ani poskladať erb - orlicu s gloriolou, tiež ukázať remeslá bez slov. Členovia každého družstva sa snažili presvedčiť porotu, že toho vedia viac ako ich súper. Dobrou motiváciou bola aj odmena víťazovi - tradičná torta od Rodičovskej rady. Okrem torty to bolo aj množstvo suvenírov, týkajúcich sa Slovenskej Ľupče, ktoré poskytli Obecný úrad a pani Lamperová. Súťažiacich prišli povzbudiť žiaci 5. a 6. ročníka. Takisto nás poctili svojou návštevou pán starosta obce Miroslav Macák, pán riaditeľ školy René Kováčik a pani redaktorka Ľupčianskych zvestí Erika Lamperová, ktorí tvorili porotu.

Po ťažkom a vyrovnanom „zápase“ predsa len žiaci 7. A triedy presvedčili porotu, že ich vedomosti boli o čosi lepšie a sladkú odmenu si právom zaslúžili. Kvíz bol veľmi zaujímavý, dynamický, prípravou naň sme sa naučili veľa nového. Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní kvízu, ako aj tým, ktorí prispeli sponzorskými darmi pre zúčastnených.

Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča
IČO: 35677856 / Tel.: 2400077 / Fax: 2400088