Morena, Morena, kedy nám prinesieš jar ?

Marcel Hlaváč / 26. marec 2013

Morena , Morena, obi si kolená,
Prichystáme ťa, odejeme ťa,
Vo vode ťa utopíme, takto ťa odprevadíme,
Nech rozkvitne zelený háj,
A nech príde krásna jar !

Vynášanie Moreny je starý zvyk, ktorý symbolicky pretrváva v obciach dodnes. Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti. Zosobňovala niečo, čoho sa ľudia chceli na jar zbaviť. Rozlúčkou s Morenou privolávali teplú a životodarnú jar. Táto tradícia sa zachovala v jemne obmenených podobách v rôznych kútoch Slovenska.

V rámci regionálnej výchovy naši žiaci na krúžku Spoznaj Ľupčiansky chotár vytvorili slamenú bábku v životnej veľkosti, vyrobenú z drevených palíc v tvare kríža a oblečenú do ženských šiat. Dievčatá oblečené v krojoch v sprievode našich malých hasičov a ostatných žiakov školy Morenu spoločne odniesli k sútoku Ľupčice s Hronom, tam jej zaspievali, podpálili ju a pustili dolu Hronom so želaním krásnej jari.

GALÉRIA obrázkov >>

Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča