Zelená škola

Enviropátrači, odkliaty les a iné aktivity Zelenej školy
Dana Haviarová / 14. máj 2015

V týždni od 20. apríla do 27. apríla sa školy po celom Slovensku zapojili do rôznych praktických aktivít, zameraných na ochranu životného prostredia. Naša škola bola tiež medzi nimi. Zahrali sme sa na Enviropátračov, zobrali sme si pod ochranu Odkliaty les, spoznávali sme liečivé bylinky a ich čarovnú moc a vyčistili sme asi 1 km potoka v Driekyni.

Enviropátrači
Na hodine environmentálnej výchovy dostali žiaci v decembri úlohu preskúmať zadané územie, zistiť, či sa na ňom nenachádzali nelegálne skládky odpadu. Existenciu skládky zapísali do registračného listu, pridali fotografiu skládky, zakreslili mapu územia. Následne sme informovali kompetentné osoby v obci o nálezoch detí. V uvedenom týždni členovia kolégia oslovili svojich kamarátov, súrodencov, rodičov a spolu sa vydali na putovanie do jarnej prírody. Výsledky Enviropátračov boli zverejnené na informačnom paneli v centre obce. V spolupráci s obecným úradom chceme takto zabrániť vzniku nových skládok.

GALÉRIA obrázkov >>

Odkliaty les
Už ako malí prváci sme odkliali jeden les od nelegálnej skládky a teraz ako veľkí druháci sme sa rozhodli, že toto krásne miesto budeme ochraňovať, pretože tam neustále niekto hromadí odpadky. Vyrobili sme spoločne informačnú tabuľu a pre návštevníkov sme ju boli v našom lese pripevniť. Pri vychádzkach s triedou, ale aj s príbuznými budeme držať nad týmto krásnym miestom našu malú ochrannú ruku.

Dobytie vodného kráľovstva
Na zálesáckom krúžku sme aj tento rok pokračovali v čistení potoka v Driekyni a podarilo sa nám opäť nájsť v ňom kopu haraburdia. Poodnášali sme vyzbieraný odpad vo vreciach k altánku na kopu, pripravenú po dohode s OÚ na odvoz. Na vyčistenom potoku sme si postavili vodné mlyny a hrádze. Podobné aktivity robíme celoročne a aj takýmto spôsobom sa snažíme viesť deti k láske k prírode.

Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča
IČO: 35677856 / Tel.: 2400077 / Fax: 2400088