Zelená škola

Exkurzia na skládke v Šalkovej
Kolégium Zelenej školy pri ZŠ SC v Slovenskej Ľupči / 27. máj 2014

Kolégium Zelenej školy a naši siedmaci v rámci environmentálnej výchovy sa dňa 27.5.2014 zúčastnili na exkurzii na skládke odpadu v Šalkovej. Dozvedeli sme sa tam veľa nových a zaujímavých informácií, o ktoré by sme sa radi podelili.

Skládka je situovaná cca 5 km východným smerom od centra Banskej Bystrice. Lokalita leží v oblasti mimo obytných sídiel v nadmorskej výške okolo 450 – 510 m n. m. Skládka je tu prevádzkovaná od 90. rokov minulého storočia, keď bola vybudovaná a do prevádzky uvedená I. časť moderného skládkového areálu spolu s odpovedajúcim prevádzkovým zázemím. Priemerný úhrn zrážok dosahuje 786 mm, maximálny 1 388 mm a minimálny 515 mm. Priemerný počet dní s búrkou je 30 za rok, priemerný počet dní so snehovou prikrývkou je 78 a snehová pokrývka sa vyskytuje od novembra do polovice marca. Priemerný ročný výpar pôdy a vegetácie dosahuje 682 mm. Umiestnenie skládky je súčasťou územného plánu mesta Banská Bystrica. Súčasná celková plocha oploteného areálu je 238 778 m2 a celková dĺžka oplotenia je 2 326 m. Okrem toho spoločnosť Marius Pedersen, a. s. vlastní okrem súčasného areálu ďalších 66 384 m2 pozemkov pre budúcu II. etapu. Spoločnosť Marius Pedersen okrem prevádzky skládky nie nebezpečných odpadov prevádzkuje na základe zmluvy s mestom BB aj zberňu triedeného odpadu Radvaň pod názvom Dechetteries. V tejto prevádzke môžu za určitých mestom stanovených podmienok obyvatelia BB bezplatne odovzdávať vymedzené druhy odpadov za účelom ich zneškodnenia, resp. ďalšieho využitia. Príprava budovania novej a legislatíve vyhovujúcej skládky komunálneho odpadu pre mesto Banská Bystrica a okolité obce začala v 90. rokoch minulého storočia. V roku 2010 Marius Pedersen, a. s. sa stal 100 % vlastníkom tejto spoločnosti. Ročne sa na skládku privezie cca 30 000 ton všetkých odpadov.

Skládka má zavedený systém aktívneho odplynenia. Ročne spracované množstvo skládkového plynu je cca 700 000 m3. Skládka prevádzkuje vlastnú ČOV na priesakové kvapaliny, ktorá sa momentálne modernizuje. Skládka sa tiež monitoruje, konkrétne: podzemné vody (monitoring v 3 vrtoch), povrchové vody (profil v priľahlom toku nad a pod skládkou), priesakové kvapaliny (nádrž priesakových kvapalín ¬+ ČOV). V súčasnosti je vybudovaná kapacita na cca 10 rokov a povolená kapacita je ešte na cca 30 rokov. Kapacita celej skládky vrátane už zrekultivovanej časti je cca 1 400 000 m3. Momentálne je prevádzkovaná I. etapa – I. podetapa skládky s celkovou kapacitou 514 587 m3 na ploche 48 232 m2. V roku 2011 bolo vydané stavebné povolenie na postupnú výstavbu I. etapy – II. podetapy skládky časť „A“, „B“, „C“ a bola vybudovaná časť „A“. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať pánu Ing. Mylbachrovi, ktorý nás previedol skládkou, a to aj napriek nepriaznivému počasiu, a zaujímavo nám vysvetlil, ako skládka odpadov funguje.

GALÉRIA obrázkov >>

Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča