Zelená škola

Životné prostredie - základ nášho života
Justína Emma Debnáriková / jún 2015

Každodenný život nám prináša veľa odpadu a ten je potrebné niekde skladovať. Preto vznikla aj skládka odpadu v Šálkovej.
V rámci environmentálnej výchovy sme sa my, siedmaci a členovia kolégia Zelenej školy, 11. júna 2015, vybrali na exkurziu na skládku do Šalkovej.

Po krátkej ceste vlakom nasledoval strmý kopec. Keď sme vyšli na jeho vrchol, už tam čakal na nás náš sprievodca, pán Mylbachr, ktorý nás sprevádzal skládkou a vysvetlil nám, ako vlastne funguje systém skladovania odpadu. Ako prvú sme videli obrovskú kopu odpadu, ktorá bola veľká ako tri futbalové ihriská. Potom sme si mohli pozrieť stroje, ktoré sú dôležité na spracovanie odpadu na skládke. Kompaktor je veľmi zaujímavý stroj, ktorý váži 30 ton a dokáže 1 tonu odpadu stlačiť do jedného metra kubického. Videli sme aj dve dažďové jazerá a potom jedno prírodné. A na záver nám náš sprievodca ukázal miesto, kde priteká veľmi špinavá voda a oni ju vedia spracovať na čistú, samozrejme za pomoci čističky odpadových vôd. Po namáhavom dni sme sa vydali na spiatočný vlak a spokojní odišli domov.

Základná škola Sama Cambela / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča
IČO: 35677856 / Tel.: 2400077 / Fax: 2400088