Zelená škola

Voda je život
Dana Haviarová / 19. máj 2017

Na dnešný deň sme sa tešili, lebo to bol Deň naopak - teda my žiaci sme učili a učitelia nás museli počúvať.

Z rozhlasovej relácie, ktorú pripravili starší žiaci sme sa dozvedeli veľa zaujímavých vecí o našej planéte a keďže naša Zem z vesmíru je modro-zelená, na 1. stupni sme prišli všetci v zelenom. Hneď z príchodu sme sa mohli občerstviť vo Vodnom bare, kde sme mali na koštovku štyri druhy vody a netušili sme, ktorá je aká. Naše hlasovanie rozhodlo o konečnom poradí a štvrtáci - barmani, prezradili zdroje vody. Na prvom mieste sa umiestnila voda z vodovodu, na druhom kúpená balená voda, na treťom minerálka z Moštenice a na poslednom voda z Brusna. Posilnení najvzácnejšou tekutinou sme mohli začať vzdelávať rovesníkov. Každá trieda si pripravila projekty, pokusy a celé doobedie sme skúmali ako sa dá chodiť po vode, prečo sa papier namočí, prečo pláva olej na vode, ako zavrieme mrak do fľaše, prečo sa niektoré veci ponoria a iné plávajú, ako funguje vodovod, prečo je niečo vode-odolné, ako vzniká rosa, vodná para, dážď... Bolo to super a ani sme sa nenazdali a bol koniec vyučovania.

Aj na 2. stupni sme venovali jedno vyučovacie dopoludnie aktivitám ku Dňu Zeme. Väčšina žiakov sa pripojila k výzve a svoje oblečenie v tento deň ladili do modra. V relácii do školského rozhlasu nám žiaci priblížili, čo všetko sa spája so sviatkom našej modrej planéty. O bohatstvách, kráse, mnohotvárnosti našej Zeme, ale aj o potrebe chrániť ju pre ďalšie generácie vypovedali početné žiacke projekty, ktoré boli nainštalované v priestoroch školy. V jednej z tried sa konali workshopy o vode, ktoré postupne navštívili všetci žiaci druhého stupňa. Ich spolužiaci pripravili pre nich zaujímavé aktivity, pomocou ktorých predstavili a prezentovali význam vody z hľadiska chémie, fyziky, geografie a biológie. Najväčší rešpekt si vyslúžil žiak 9.A triedy Miško Bilanin, ktorý projekty prezentoval naším hosťom z Fínska Česka v angličtine. Súčasťou workshopu bol tzv. vodný bar, ktorého cieľom bolo porovnať 4 vzorky pitnej vody a zistiť ich obľúbenosť u detí. Nakoľko staršie deti majú v obľube aj vodu sýtenú, tak pitná voda z vodovodu bola až na druhom mieste za vodou balenou a kyslou – moštenickou, ktoré mali rovnaký počet hlasov. Toto dopoludnie pre žiakov pripravili pani učiteľky prírodovedných predmetov a žiaci z chemického krúžku.

GALÉRIA obrázkov >>

Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča