Zelená škola

Dni Zelených škôl 2017
kolégium Zelenej školy / školský rok 2016/2017

Aj v tomto školskom roku sme sa zapojili do aktivít pre Zem. Možno nás bolo viac aj vďaka tomu, že sa účasť započítavala do bodovania o naj triedu. Tak sme čistili les a potok, sadili stromčeky, vyrábali kvetináče z odpadu... No proste, boli sme riadne akční.

EKOTOPFILM 2017

Dňa 23. 5. 2017 sme sa spoločne šiestaci a siedmaci vybrali do BB na EKOTOPFILM. Najprv sme sa zastavili v stánkoch o prírode, kde sme voňali bylinky, robili kvíz o separovaní, rozprávali sa o hmyze, hlodavcoch a rastlinách. Mohli sme si vypočítať, akú ekologickú stopu svojim životným štýlom zanechávame. Niektorí by potrebovali na život aj viacej planét ako Zem. Neskôr sme sa presunuli do kina, kde nám premietli animované filmy, z ktorých vyplývalo ponaučenie, ako sa máme k prírode správať ak nechceme žiť na jednom veľkom smetisku.

VODNÝ BAR

Keď sme si v jeden piatok plnili týždennícke povinnosti a vynášali z triedy triedený odpad, kde v plastoch bolo veľmi veľa fliaš z dopitých nápojov, napadlo nás ako by to bolo super, keby si spolužiaci nenosili balené nápoje, ale pili vodu z vodovodu. Rozhodli sme sa urobiť vodný bar. Žiaci prvého stupňa dostali hlasovacie kvapky a mohli sa rozhodnúť po ochutnávke štyroch rôznych vôd, ktorej dajú svoj hlas. A predstavte si, vyhrala voda z vodovodu.

AKO SME ŠETRILI VODOU

Keďže za cieľ sme si dali ušetriť až 5% spotreby vody, rozhodli sme sa vymeniť tabuľky ŠETRI VODOU na celej škole za vtipné nápady žiakov.

KOLÉGIUM V ČAJOVNI

Dňa 6. marca 2015 prijali naše pozvanie p. starosta Ing. Miroslav Macák, p. Gránerová z OÚ a p. Mgr. Janka Nékyová, obchodná manažérka firmy Sita. Zasadnutie Kolégia prebiehalo v príjemnom prostredí čajovničky, ktorú sme zriadili v učebni estetickej výchovy. Informovali sme o našej činnosti a úspechoch z posledných štyroch rokov. S pani Jankou sme sa v minulosti stretli práve, keď sme začínali s programom Zelená škola a pasovali sme sa s problémom separácie na škole. Sme radi, že naša spolupráca bude pokračovať aj vďaka zmene poskytovateľa služieb, ktorým bude firma Sita Slovensko, a.s. V závere posedenia pri čaji nás pani Janka prekvapila nádhernou tortou vlastnej výroby a drobnými pozornosťami pre členov kolégia. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné akcie.

Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča
IČO: 35677856 / Tel.: 2400077 / Fax: 2400088