obedy
žiacka knižka

projekty » zdravá škola »

Prednáška a beseda na tému drogových závislostí
Pridané: 24. január 2024 / Text a Foto: Mgr. Zuzana Mulíková

Dňa 15. 11. 2023 sa na našej škole uskutočnila beseda na tému: Prevencia drogových závislostí. Zúčastnili sa jej žiaci 8. ročníka. Tématické okruhy besedy objasnili základné pojmy droga, závislosť, abstinencia, nelátkové závislosti, formy pomoci pre závislých ľudí, zákony súvisiace s drogovou problematikou. Súčasťou besedy bolo aj to, že naši žiaci si mohli vyskúšať okuliare simulujúce opitosť. Odbornú prednášku viedla Mgr. Petra Koppová, PhD. z poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.

Hovorme o jedle
Pridané: 17. január 2024 / Text a Foto: Mgr. Zuzana Mulíková

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora odštartovala 11. ročník súťažno-vzdelávacieho projektu Hovorme o jedle. Aj naša škola sa zapojila do tejto súťaže v kategórii: Výtvarná súťaž pod názvom CHUTNÉ MAĽOVANIE. Cieľom súťažnej aktivity bolo vyvolať a podporovať aktívnu účasť detí a mládeže pri budovaní spôsobilosti k vhodnému výberu potravín a vhodného životného štýlu, schopnosti prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, povedomia o význame potravín. Aj keď sa naši žiaci neumiestnili na žiadnom mieste, patrí im veľká vďaka za ich aktívnu účasť.

Deň jablka
Pridané: 12. január 2024 / Text a Foto: Mgr. Zuzana Mulíková

Dňa 21. októbra si pripomíname medzinárodný deň jablka. Jabloň je údajne najstarší ovocný strom na svete. Na Slovensku sa nachádza takmer v každej záhrade. Trvá približne 4 až 5 rokov kým po vysadení malého stromčeka začne jabloň rodiť. Úrodu z jablone možno potom zbierať 100 rokov. Jablká obsahujú množstvo vitamínov, ktoré nám pomáhajú udržať sa fit, pomáhajú predchádzať chorobám a priaznivo pôsobia na celý náš organizmus. Najlepšie chutia priamo zo stromu ale nič nepokazíte ak si ich aj nasušíte do zásoby na zimu alebo upečiete voňavý jablkový koláčik či inú sladkosť. Pri príležitosti medzinárodného dňa jablka sme sa aj my rozhodli pripomenúť si tento deň súťažou o najjablkovatejšiu triedu prvého a druhého stupňa. Pozrite si najjablkovatejšie triedy! Tí, čo prišli v pondelok oblečení vo farbe jablka, teda zelenej, žltej alebo červenej a na desiatu si pribalili jabĺčko, čakal na desiatu jablkový koláčik!

Deň kaše
Pridané: 11. január 2024 / Text a Foto: Mgr. Zuzana Mulíková

Dennodenne sa stretávame s tým, ako deti odmietajú jesť školské obedy, sú vyberavé a hádžu s láskou pripravené desiaty do koša. To, čo je pre nás samozrejmosť je pre iných vzácne. Svetový deň kaše, ktorý sa každoročne oslavuje 10. októbra, bol skvelou príležitosťou pripomenúť si, že jedlo, ktoré denne dostávame, jeme a máme k dispozícii by nám závideli milióny detí vo svete, ktoré častokrát dostanú len jedno jedlo denne, ktoré sa deň čo deň opakuje.

Hlavným cieľom tohto dňa je upozorniť na dôležitosť výživného jedla pre každé dieťa sveta a zároveň podporiť stravovací program Mary's Meals, ktorý poskytuje deťom žijúcim v chudobných krajinách sveta porciu kaše alebo iného jednoduchého jedla v školách, čím ich pritiahne do vzdelávacieho procesu a zlepší ich životné podmienky. Týmto spôsobom organizácia prispieva k boju proti hladu a zabezpečuje, aby deti mali prístup k vzdelaniu. Tešíme sa, že aj naša škola sa pripojila k tomuto dôležitému odkazu charitatívnej organizácie výzvou "Na raňajky bude kaša!" a žiaci si spolu s rodičmi pripravili počas týždňa tento chutný a výživný pokrm.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok
Aktualizované: 9. január 2024 / Text a Foto: Mgr. Zuzana Mulíková

V mene občianskeho združenia Koľko Lásky by sme sa Vám chceli touto cestou čo najsrdečnejšie poďakovať, že sa ZŠ Sama Cambela, Slovenská Ľupča stala dôležitou súčasťou našej zbierky Koľko Lásky sa zmestí do krabice od topánok v roku 2023. Aj vďaka Vám bola naša zbierka tento rok úspešná a potešila desaťtisíce seniorov po celom Slovensku. Spoločne sme to dokázali! Ako malé poďakovanie Vám udeľujeme čestné ocenenie "Škola s dobrým srdcom". Nech je pre Vás pripomenutím, že aj malá pomoc dokáže naozaj veľa, keď je dlhodobo udržateľná a jednotná.

Poďakovanie.pdf

V tento predvianočný čas sa aj naša škola rozhodla zapojiť do celoslovenského projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“. Táto krásna myšlienka ukazuje ako sa ľudia vedia spojiť, aby vyčarili úsmev na tvári niekoho iného. Krabičky, ktoré naši žiaci vytvorili s pomocou rodičov a triednych učiteľov sme spoločne so žiakmi odovzdali seniorom. Pre mnohých starkých je to jediný darček, ktorý dostanú a pre niektorých žiaľ aj posledný. Toto malé spestrenie v ich živote robí veľké zázraky! Okrem krabičky plnej lásky ich naši žiaci potešili aj koledou a vianočnou atmosférou, ktorú so sebou priniesli. Týmto príspevkom by sme chceli poďakovať všetkým rodičom a učiteľom, ktorí sa rozhodli venovať tieto krabičky seniorom do Domovu Služieb v Slovenskej Ľupči, ale aj do iných sociálnych zariadení. Spoločne sa nám podarilo vyzbierať až 70 krabičiek. Sme hrdí, že okolo seba máme toľko ľudí s dobrých srdcom. Ďakujeme a prajeme Vám krásne prežitie vianočných sviatkov.

projekty »