obedy
žiacka knižka

projekty » zelená škola »

Sadenie stromčekov
Pridané: 23. apríl 2024 / Zelená škola

V piatok 12. apríla pribudli v areáli školy malé stromčeky. Sadili ich priamo žiaci 6. ročníka v rámci predmetu environmentálna výchova. Toto tradičné sadenie sme pre tento rok museli upraviť, nakoľko sme sa do lesa neodvážili kvôli hroziacemu stretu s medveďom. Žiaci sa vďaka odbornému výkladu pána M. Urbana dozvedeli, aké dreviny sa vysádzajú do našich obecných lesov a vyskúšali si, ako ich správne zasadiť. Po názornej ukážke sme si vyrobili mini lesnú škôlku, z ktorej sadeničky použijeme v nasledujúcom roku. Pán starosta R. Lamper vysvetlil, prečo je zeleň v obci dôležitá, ako sa o ňu treba starať a so žiakmi aj vysadil dreviny v intraviláne obce. Nakoniec sme sa presunuli na lokalitu Tehelňa, kde sme ošetrili Stromy slobody vysadené pri príležitosti 100. výročia vzniku 1. ČSR. Po takto užitočne strávenom dni sme si dopriali sladkú odmenu.

Projekt VODA PRE NAŠU BUDÚCNOSŤ
Pridané: 13. september 2023 / Text a Foto: Mgr. Dana Haviarová

Už minulý školský rok sme zverejnili na stránke školy zaujímavé aktivity vyplývajúce z účasti na projekte, ktorý je zameraný na výučbu o vode, suchu a klimatických zmenách v školskej záhrade. Projekt je realizovaný v spolupráci s programom Zelená škola (CEEV Živica) a s podporou značky Finish. Čo sme urobili v lete? • Vybrali sme si 2 vodné prvky, ktoré sme začali budovať v areáli školy - medonosný záhon a bezzásahovú zónu. • Na školskom dvore sme pomocou termokamery zisťovali teplotu rôznych povrchov. • Počas letných prázdnin učitelia s pomocou p. Zátrochovej sadili medonosné kvety do pripraveného záhonu. Počas jesene budeme v práci pokračovať už opäť so žiakmi našej školy.

Motýlí a medonosný záhon / fotogaléria

Bezzásahové zóny / fotogaléria

Termosnímkovanie / fotogaléria

VERTIKÁLNA ZÁHRADA NA FASÁDE BUDOVY ŠKOLY
Pridané: 12. september 2023 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Na fasáde budovy 1. stupňa našej školy cez prázdniny vznikla aj vďaka finančnej podpore Obecného podniku lesov v Slovenskej Ľupči vertikálna záhrada. Našim zámerom nebolo len osviežiť vzhľad budovy ale najmä znížiť uhlíkovú stopu školy k životnému prostrediu. Naša škola je dlhodobo súčasťou siete Eco school a snažíme sa byť k prírode čo najšetrnejší. Výhody vertikálnej záhrady sú v tom, že reguluje teplotu budovy (napr. v lete sa neprehrieva, v zime nepremŕza) a s tým súvisí aj šetrenie energií. Z ekologického pohľadu podporuje biodiverzitu, čistí vzduch okolo nás a znižuje hladinu hluku. Zároveň je naša vertikálna záhrada polievaná zberovou dažďovou vodou, takže je z pohľadu údržby sebestačná. V neposlednom rade prináša viacej zelene do prostredia a tým pôsobí i na ľudí. Má pozitívny vplyv na sociálnu súdržňosť a veríme, že i na pozitívne myslenie. Preto sme radi, že sa nám tento projekt podarilo zrealizovať a možno bude inšpiráciou nielen pre našich žiakov ale aj pre širokú verejnosť.

projekty »